
Kuća na brdu Ober
Kuća na brdu Ober
Izdašna, višegeneracijska kuća treba da bude izgrađena na zemljištu koje se nalazi na obodu brda, oivičenog vinogradima, na izolovanoj lokaciji i sa širokim, nesmetanim pogledom na Štutgart. Ova kuća treba u dugoročnoj projekciji da se prilagodi promenljivim porodičnim i starosnim grupama, kao i najrazličitijim životnim fazama i potrebama.
Prema ovom projektu, različite generacije trebalo bi da žive pod jednim krovom, a najveća moguća autonomija individualnih jedinica trebalo bi da bude ostvarena uprkos kolektivnoj upotrebi zajedničkih prostorija. Kuća bi trebalo da se podeli na do šest prostorija za življenje, bez strukturalnih promena u samom projektu.
Uz pomoć povezivanja i deljenja samih jedinica trebala bi se postići veličina stana koja se uklapa u zahteve života i potrebe stanara. Cela građevina trebalo bi da se izgradi prema ekološkim standardima i načinu mišljenja, a bila bi snabdevena isključivo obnovljivom energijom.
Severoistočna strana kuće koja gleda na ulicu pojavljuje se kao skoro potpuno zatvorena skulptura belih kocki. Ulazi u stanove smešteni su upravo sa te strane.
Glavna prostorija za stanovanje otvara se celom dužinom dvospratnog predvorja, sa tavanom koji je dobro izglačan prema jugozapadu sve do bašte, obezbeđujući tako pogled na predeo i bazen. Takođe, u predvorju je, kao i u čitavoj kući, moguće iskusiti međusobno smenjivanje otvorenih i zatvorenih područja, smeštenih između transparentnih staklenih površina i zatvorenih zidova. Ovaj dipol ispunjava potrebe stanara za osećajem sigurnosti, sa jedne, i za otvorenošću i povezanošću sa prirodnim okruženjem i pejzažem, sa druge strane.
Izdašni zidni paneli prikrivaju područja sekundarne funkcionalnosti, pomoćne i tehničke prostorije, tako da nam se kuća čini kao da je naslikana na mirnoj površini i pozadini, što za stanare znači da otvorenost i smirenost u sobama ostaje netaknuta, čak i u svakodnevnom življenju.
Jasan stil celokupnog prostornog kontinuuma, koji se temelji na kubističkom tretmanu spoljašnjeg dizajna u odnosu na unutrašnji, učvršćujući se kroz čitavu kuću, rezultat je integrisanog planiranja iz jednog izvora, koji ujedinjuje arhitekturu, unutrašnju arhitekturu, dizajn nameštaja i svetlosti, kao i baštenski aranžman. Na južnoj i zapadnoj strani, kuća je povezana sa okružujućim predelom uz pomoć uglačanih površina, prednjih terasa, balkona i spoljašnjih delova predviđenih za sedenje. Naglašena upotreba većinom kontrastrirajućih materijala i njihova precizna ručna izrada čine potporu koncepciji prostora.
Zahvaljujući fleksibilnoj podeli i mogućnostima povezivanja individualnih stambenih jedinica, u kombinaciji sa energetskim konceptom, kuća je predviđena za dugoročnu ekološku upotrebu.
Sredstvima upotrebljenim u osmišljavanju jugozapadnog dizajna, lokalnih uglačanih površina i tamnih podnih podloga, postižu se maksimalne prednosti prilikom pasivne akumulacije sunčeve svetlosti. Svetlosna instalacija koja se prostire celom površinom krova podržava ovakav energetski koncept.
Ostatak energetskih zahteva ispunjeni su zahvaljujući geotermalnoj toplotnoj pumpi. Ekološki pristup naglašen je i u spoljašnjim instalacijama. Iz poštovanja prema prirodi i lokaciji, otprilike polovina imanja ostaje u svom prirodnom stanju. Jedino je deo koji neposredno okružuje kuću osmišljen uz pomoć malih travnatih površina i betoniranih staza.
Unutar kuće može se osetiti naboj visoke energije i mira. Glatke unutrašnje površine, jasan stil i slojevitost aranžmana celokupnog unutrašnjeg prostora rezultat su „poetike“ projektnog biroa, koji projektovanju pristupa kao jedinstvu arhitekture, unutrašnjeg i dizajna nameštaja, svetlosnog dizajna i pejzažnog dizajna.
Sporedne sobe i područja ostaju skriveni iza zidnih pregrada, tako da se čini da je kuća veliko harmonično platno, na kojem se bez prepreka može odvijati život ukućana.
Ova kuća je u funkcionalnom smislu detaljno izgrađena živa skulputra, u kojoj je na nov način interpretirana stara vizija rasta i širenja kuće. Sa samo jednim spoljašnjim omotačem mogu se realizovati zahtevi za različite životne stilove i generacijske poglede, bez potrebe za narušavanjem strukture projekta.
Kuća na brdu Ober nominovana je za nagradu „Mies van der Rohe“ 2009. godine, jednu od najprestižnijih nagrada u oblasti arhitekture, koju na svake dve godine dodeljuju Evropska unija i Fondacija „Mies van der Rohe“, za prepoznavanje izuzetnosti u oblasti arhitekture.
Projekat izradio arhitektonski biro Alexander Brenner Architects
U polju "Name" upišite svoje ime. U polju "Enter your message" upišite svoj komentar. Pritisnite "ADD COMMENT". Komentare koji sadrže govor mržnje*, psovke i uvrede- ne objavljujemo. Usled velikog broja automatski generisanih komentara (spam) prinuđeni smo da uvedemo dodatnu proveru.