Plugins - Yoast SEO - Stable (latest release) - en to sr_RS translation catalogue (1079 entries)

en: Url preview
sr_RS: Преглед URL-а

en: Dismiss this notice
sr_RS: Одбаците обавештење

en: Learn more about the Snippet Preview.
sr_RS: Сазнајте више о прегледу фрагмента кода.

en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results.
sr_RS: Ово је скица како овај чланак може изгледати у Google-овим резултатима претраге.

en: No results
sr_RS: Нема резултата

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate | %d results found, use up and down arrow keys to navigate
sr_RS[0]: %d резултат пронађен. Користите дугмад за кретање горе и доле
sr_RS[1]: %d резултата пронађена. Користите дугмад за кретање горе и доле
sr_RS[2]: %d резултата пронађено. Користите дугмад за кретање горе и доле

en: Your site language is set to %s. If this is not correct, contact your site administrator.
sr_RS: Језик вашег веб места је подешен на %s. Уколико ово није добро, контактирајте администратора вашег веб места.

en: Number of results found: %d
sr_RS: Број пронађених резултата: %d

en: Note that not all variables can be used in every field.
sr_RS: Имајте на уму да се у свим пољима не могу користити све променљиве.

en: Snippet variables
sr_RS: Променљиве фрагмената

note: translators: %1$s expands Yoast, %2$s expands to an opening anchor tag, %3$s expands to a closing anchor tag.
en: %1$s respects your privacy. Read our %2$sprivacy policy%3$s on how we handle your personal information.
sr_RS: %1$s поштује вашу приватност. Погледајте нашу %2$sполитику приватности%3$s о томе како се бавимо вашим личним подацима.

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link to the article
en: By enabling this option, attachment URLs become visible to both your visitors and Google.
    To add value to your website, they should contain useful information, or they might have a
    negative impact on your ranking. Please carefully consider this and %1$sread this post%2$s if
    you want more information about the impact of showing media in search results.
sr_RS: Активирањем ове могућности, URL прилози постају видљиви и за посетиоце и за Google.
    Да би унапредио вредност вашег веб места, прилог треба да садржи корисне информације. У противном може имати
    негативан утицај на позицију на претраживачима. Молимо вас да пажљиво размотрите  и %1$sпрочитате овај чланак%2$s ако
    желите више информација о утицају приказивања разних медија у резултатима претраге.

en: If you know what this means and you do not want to see this message anymore, you can %1$sdismiss this message%2$s.
sr_RS: Уколико знате шта ово значи и то не желите више да видите, ову поруку %1$sможете одбацити%2$s.

note: translators: %1$s expands to the link to the article, %2$s closes the link tag.
en: Your site's settings currently allow attachment URLs on your site to exist. Please read %1$sthis post about a potential issue%2$s with attachment URLs and check whether you have the correct setting for your site.
sr_RS: Тренутно подешавање вашег веб места дозвољава да на њему постоје URL прилози. Молимо вас прочитајте %1$sовај чланак о потенцијалним проблемима%2$s везаним за URL прилоге и проверите да ли сте добро поставили подешавања на вашем веб месту.

note: translators: %1$s expands to the requested indexable type. %2$s expands to the request id
en: Object %1$s with id %2$s not found
sr_RS: Објект %1$s id  %2$s није пронађен

note: translators: %1$s expands to the requested indexable type
en: Unknown type %1$s
sr_RS: Непознат тип %1$s

en: Get the FREE SEO for beginners training course and learn the SEO basics to make your site rank higher.
sr_RS: Узмите бесплатни SEO за курс за почетнике и научите основе SEO како бисте постигли да ваш сајт буде боље рангиран.

en: Includes a free MyYoast account which gives you access to our free SEO for Beginners course!
sr_RS: Укључује бесплатан MyYoast налог који вам даје приступ нашем бесплатном курсу "SEO за почетнике".

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress, %2$s expands to Yoast
en: Sign up for our newsletter if you would like to keep up-to-date about %1$s, other cool plugins by %2$s, and interesting news and tips from the world of SEO.
sr_RS: Пријавите се за наш билтен ако желите да будете у току о %1$s, осталим важним додацима за %2$s, као и интересантним новостима и саветима из света SEO.

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you, order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
sr_RS: Иако тежимо да подешавања %1$s направимо што лакшим, схватамо да то и даље може бити застрашујуће. Уколико желите да %1$s подесимо за вас, наручите услугу подешавања %1$s и уживајте док ми подешавамо ваше веб место.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Baidu Webmaster Tools site add page, %2$s is the link closing tag.
en: Get your Baidu verification code in %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.
sr_RS: Узмите ваш Baidu код за верификацију у %1$sBaidu Webmaster Tools%2$s.

en: Baidu verification code
sr_RS: Baidu код за потврду

note: translators: 1: The link tag to email examples page; 2: The link closing tag; 3: The link tag for the list of recommended WordPress hosting partners;
en: If you cannot update your PHP yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples%2$s here. If they don't want to upgrade your PHP version, we recommend switching hosts. Take a look at our list of %3$srecommended WordPress hosting partners%2$s, they've been vetted by the Yoast support team and offer all the features a modern host should have.
sr_RS: Уколико лично не можете да ажурирате PHP,, пошаљите е-пошту хостинг фирми. Имамо %1$sпримере%2$s овде. Ако не желе да ажурирају PHP издање, препоручујемо да промените хостинг фирму. Погледајте наш списак %3$sпрепоручених WordPress хостинг партнера%2$s, које је проверио Yoast тим за подршку. Они пружају све функционалности које би модеран хостинг требао да има.

note: translators: 1: The link tag to the  WordPress instructions page for upgrading to newer versions of PHP; 2: The link closing tag; 3: The recommended PHP version; 4: The Yoast article about testing plugin compatibility with newer PHP versions;
en: For any questions you may have about updating your PHP version, WordPress %1$shas a great page with instructions here%2$s. We recommend going up to version %3$s. Not all plugins may be ready for PHP 7 though, so %4$swe wrote an article on how to test them before you update here%2$s.
sr_RS: За сва питања која можете имати о ажурирању вашег издања PHP-а, WordPress %1$sима одличну страницу са упутствима овде%2$s. Препоручујемо да идете до издања %3$s. Међутим, нису сви додаци спремни за PHP 7, па је %4$s овде написан чланак о томе како тестирати додатке пре него што ажурирате PHP издање%2$s.

en: How?
sr_RS: Како?

note: translators: 1: the PHP version that will no longer be supported; 2: The year the unsupported PHP version was released; 3: The minimal PHP version that will be supported; 4: The year the minimally supported version of PHP was released;
en: PHP is the programming language WordPress is developed in and your site runs on. PHP %1$s was released in %2$s and was replaced by PHP %3$s in %4$s. Newer versions of PHP are both faster and more secure, so updating will have a positive effect on your site. Plus, it it enables our developers to use the latest technologies to make Yoast SEO even better.
sr_RS: PHP је програмски језик на ком је WordPress изграђен. Ваше веб место ради захваљујући њему. PHP %1$s је објављен %2$s a замењен са PHP %3$s издањем, %4$s године. Новија издања PHP-а су бржа и безбеднија, тако да ће  ажурирање PHP-а имати позитивне ефекте на ваше веб место. Додатно, омогућава нашим градитељима да примењују најновије технологије и учине Yoast SEO бољим.

en: Why?
sr_RS: Зашто?

en: PHP update required.
sr_RS: Потребно је ажурирање PHP-а.

note: translators: 1: The strong opening tag; 2: The strong closing tag; 3: the Yoast SEO version that is dropping support; 4: The release date of the version of Yoast SEO that is dropping support; 5: The PHP version no longer being supported;
en: %1$sAction is needed%2$s: As of version %3$s, due to be released on %4$s, Yoast SEO will no longer work with PHP %5$s. Unfortunately, your site is running on PHP %5$s right now, so action is needed. Thankfully, you can update your PHP yourself.
sr_RS: %1$sПотребна је акција%2$s: Од верзије% %3$s, која ће бити објављена %4$s, Yoast SEO више неће радити са PHP %5$s. На жалост ваше веб место тренутно покреће PHP %5$s, па је неопходно да ажурирате PHP издање. На срећу, то можете да урадите сами.

en: Content Type
sr_RS: Тип садржаја

note: translators: %s is replaced with the plugin's name.
en: Cleanup of %s data failed.
sr_RS: Чишћење %s података није успело.

en: Filter by content type
sr_RS: Филтрирање по типу садржаја

en: Show All Content Types
sr_RS: Прикажи све типове садржаја

note: translators: %s is replaced with Yoast SEO.
en: The %s importer functionality uses temporary database tables. It seems your WordPress install does not have the capability to do this, please consult your hosting provider.
sr_RS: %s функционалност за увоз података користи привремене табеле база података. Чини се да ваша WordPress инсталација нема могућност да то уради, молимо вас да се обратите свом добављачу хостинг услуга.

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the comment setting page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: To fix this uncheck the box in front of the "Break comments into pages..." on the %1$sComment settings page%2$s.
sr_RS: Да би ово решили, одјавите поље испред "Подели коментаре на странице ..." на страници %1$sПодешавање коментара%2$s.

en: Replaced with the normal title for an archive generated by WordPress
sr_RS: Замењен нормалним насловом за архиву коју генерише WordPress

en: Clean
sr_RS: Очисти

en: Step 3: Check your data
sr_RS: 3. корак: Проверите ваше податке

en: Step 4: Run the configuration wizard
sr_RS: 4. корак: Покрените чаробњак за поставке

en: Step 5: Clean up
sr_RS: 5. корак: Очистите

en: Step 2: Import
sr_RS: 2. корак: Увезите

en: Step 1: Create a backup
sr_RS: 1. корак: Направите резервну копију

en: Plugin:
sr_RS: Додатак:

en: Yoast SEO did not detect any plugin data from plugins it can import from.
sr_RS: Yoast SEO није пронашао никакве податке у додацима које би могао да увезе.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sgood%2$s
sr_RS: Чланци са SEO резултатом: %1$sдобар%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sOK%2$s
sr_RS: Чланци са SEO резултатом: %1$sзадовољавајући%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts with the SEO score: %1$sneeds improvement%2$s
sr_RS: Чланци са SEO резултатом: %1$sтреба побољшати%2$s

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we've found data from.
en: %s data found.
sr_RS: %s подаци пронађени.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're removing data from.
en: %s data successfully removed.
sr_RS: %s подаци успешно уклоњени.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing data from.
en: %s data successfully imported.
sr_RS: %s подаци успешно увезени.

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're trying to find data from.
en: %s data not found.
sr_RS: %s подаци нису пронађени.

en: Posts that should not show up in search results
sr_RS: Чланци који не би требало да се појаве у резултатима претраге

en: Please make a backup of your database before starting this process.
sr_RS: Молимо направите резервну копију ваше базе података пре но што започнете процес.

en: We've detected data from one or more SEO plugins on your site. Please follow the following steps to import that data:
sr_RS: Открили смо податке једног или више SEO додатака на вашем веб месту. Молимо пратите наредне кораке како би сте увезли ове податке:

en: Please check your posts and pages and see if the metadata was successfully imported.
sr_RS: Проверите своје чланке и странице и погледајте да ли су метаподаци успешно увезени.

en: Once you're certain your site is OK, you can clean up. This will remove all the original data.
sr_RS: Када будете сигурни да је ваша страница у реду, можете да очистите. Ово ће уклонити све оригиналне податке.

en: You should run the configuration wizard, from the SEO &rarr; General &rarr; Dashboard page, to make sure all the settings for your site are correct.
sr_RS: Треба да покренете чаробњак за подешавања са странице SEO &rarr; Главна &rarr; Командна табла, да бисте били сигурни да су сва подешавања за ваше веб место тачна.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s is the link closing tag.
en: We believe SEO should be for everyone. That’s why we develop courses on any topic related to SEO. %1$sDiscover our online SEO courses &raquo;%2$s
sr_RS: Верујемо да SEO треба да буде за све. Зато развијамо курсеве за било коју тему везану за SEO. %1$sОткријте наше интернет SEO курсеве &raquo;%2$s

en: This will import the post metadata like SEO titles and descriptions into your Yoast SEO metadata. It will only do this when there is no existing Yoast SEO metadata yet. The original data will remain in place.
sr_RS: Ово ће увести метаподатаке о чланку, попут SEO наслова и описа у Yoast SEO метаподатке. То ће учинити само ако још увек не постоје постојећи метаподаци за Yoast SEO. У том случају, постојећи подаци ће остати на месту.

en: No ads
sr_RS: Без реклама

en: Improve your SEO skills
sr_RS: Побољшајте своје SEO вештине

note: translators: %1$s expands to the plugin name
en: Upgrade to %1$s
sr_RS: Унапредите у %1$s

en: 24/7 email support
sr_RS: 24/7 подршка преко е-поште

en: No more dead links a.k.a. 404 pages
sr_RS: Нема мртвих линкова, познатијих као 404 странице

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s now
sr_RS: Узмите %s, сада

en: Rank for up to 5 focus keywords per page
sr_RS: Позиционирајте се на претраживачима. До 5 речи по страници.

en: Preview your page in Facebook and Twitter
sr_RS: Погледајте изглед ваше странице на Facebook-у и Twitter-у

en: Get real-time suggestions for internal links
sr_RS: Узмите предлоге за унутрашње везе у реалном времену

en: this author's archives
sr_RS: архиве овог аутора

note: translators: %s expands to the post type's name.
en: the archive for %s
sr_RS: архива за %s

en:  Category URLs
sr_RS: URL-ови категорија

en: We recommend you set this to Yes.
sr_RS: Препоручујемо да ово поставите на "Да"

note: translators: %s expands to "this author's archives".
en: Do not allow search engines to show %s in search results.
sr_RS: Претраживачима није дозвољено да прикажу %s у резултатим претраге.

en: Media & attachment URLs
sr_RS: Медија и URL-ови за прилоге

en: Remove the categories prefix
sr_RS: Уклоните префикс категорије

en: Help on the category prefix setting
sr_RS: Помоћ у подешавању префикса категорије

en: Learn more about the available variables
sr_RS: Сазнајте више о расположивим променљивама

en: Learn more about the RSS feed setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавању RSS довода

en: Learn more about your social profiles settings
sr_RS: Сазнајте више о подешавању профила на друштвеним мрежама

en: Help on copying the home meta description
sr_RS: Помоћ у копирању мета описа почетне странице

en: To let search engines know which social profiles are associated to this site, enter your site social profiles data below.
sr_RS: Да бисте омогућили претраживачима да знају који су профили на друштвеним мрежама повезани са овим веб местом, у наставку унесите податке о вашим профилима на друштвеним мрежама.

en: Redirect attachment URLs to the attachment itself?
sr_RS: Преусмерити URL-ове прилога на сам прилог?

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Category URLs in WordPress contain a prefix, usually %s, this feature removes that prefix, for categories only.
sr_RS: URL-ови за категорије у WordPress-у обично садрже префикс %s. Ова функционалност уклања тај префикс, али само за категорије.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag., 3: the translated label of the button
en: Click the "%3$s" button to use the meta description already set in the %1$sSearch Appearance Homepage%2$s setting.
sr_RS: Кликните на "%3$s" дугме како би сте користили мета опис који је већ постављен у подешавањима као %1$sПочетна страница за претраживање%2$s.

en: When you upload media (an image or video for example) to WordPress, it doesn't just save the media, it creates an attachment URL for it. These attachment pages are quite empty: they contain the media item and maybe a title if you entered one. Because of that, if you never use these attachment URLs, it's better to disable them, and redirect them to the media item itself.
sr_RS: Када у WordPress отпремате медије (на пример, слику или видео), то не само да чува медије, већ креира URL за прилоге. Ове странице за додавање су прилично празне: они садрже медијску ставку и можда наслов ако сте га унели. Због тога, ако никада не користите ове URL прилоге, боље је да их искључите и преусмерите их на сам медиј.

en: Learn more about the special pages setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавањима за специјалне странице

en: date archives
sr_RS: датумске архиве

en: Learn more about the title separator setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавању знака за растављање наслова

en: Learn more about the Media and attachment URLs setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавању медија и URL-ова за прилоге

en: Knowledge Graph
sr_RS: Графика знања

en: Learn more about the knowledge graph setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавањима за графику знања

en: Learn more about the homepage setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавањима за почетну страницу

en: archives for authors without posts
sr_RS: архиве за ауторе без чланака

en: Help on the date archives search results setting
sr_RS: Помоћ у подешавању резултата претраге архиве датума

en: This is what shows in the search results when people find your homepage. This means this is probably what they see when they search for your brand name.
sr_RS: То је оно што се приказује у резултатима претраге када људи пронађу вашу почетну страницу. Вероватно је то оно што ваши посетиоци виде када траже ваш бренд.

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archives for authors without posts in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sr_RS: Ако се не приказују архиве за ауторе без чланака у резултатима претраге, значи да имају мета код  %1$s за роботе, па ће бити изузете из XML  мапа веб места. %2$sВише информација о поставкама резултата претраге%3$s.

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the date archives in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sr_RS: Ако се не приказују архиве по датуму у резултатима претраге, значи да имају мета код  %1$s за роботе, па ће бити изузете из XML  мапа веб места. %2$sВише информација о поставкама резултата претраге%3$s.

en: Yandex verification code
sr_RS: Yandex верификациони код

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Yandex verification code in %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.
sr_RS: Узмите ваш Yandex верификациони код у %1$sYandex Webmaster Tools%2$s.

en: Google verification code
sr_RS: Google верификациони код

en: Bing verification code
sr_RS: Bing верификациони код

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Bing verification code in %1$sBing Webmaster Tools%2$s.
sr_RS: Узмите ваш Bing верификациони код у %1$sBing Webmaster Tools%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Get your Google verification code in %1$sGoogle Search Console%2$s.
sr_RS: Узмите ваш Google верификациони код у %1$sGoogle Search Console%2$s.

en: Learn more about the archives setting
sr_RS: Сазнајте више о подешавањима архива

en: Archives settings help
sr_RS: Помоћ за подешавање архива

en: Help on the authors without posts archive search results setting
sr_RS: Помоћ у подешавању резултата претраге по ауторима који немају чланке

en: Help on the author archives search results setting
sr_RS: Помоћ у подешавању резултата претраге по ауторским архивама

note: translators: 1: expands to <code>noindex</code>; 2: link open tag; 3: link close tag.
en: Not showing the archive for authors in the search results technically means those will have a %1$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %2$sMore info on the search results settings%3$s.
sr_RS: Ако се не приказују архиве по ауторима у резултатима претраге, значи да имају мета код  %1$s за роботе, па ће бити изузете из XML  мапа веб места. %2$sВише информација о поставкама резултата претраге%3$s.

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools. This feature will add a verification meta tag on your home page. Follow the links to the different Webmaster Tools and look for instructions for the meta tag verification method to get the verification code. If your site is already verified, you can just forget about these.
sr_RS: Можете да користите наредна поља да бисте потврдили различите Webmaster Tools. Ова функција ће додати мета-ознаку за потврду на вашој почетној страници. Пратите везе до одабраних Webmaster Tools, потражите упутства за верификацију мета ознаке и преузмите код за верификацију. Ако је ваше веб место већ верификовано, можете заборавити на њих.

en: On
sr_RS: Укључено

en: Off
sr_RS: Искључено

note: translators: %s expands to a feature's name
en: Help on: %s
sr_RS: Помоћ за: %s

en: Learn more about the Webmaster Tools verification
sr_RS: Сазнајте више о верификацији за Webmaster Tools

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with a lot of features. You can enable / disable some of them below. Clicking the question mark gives more information about the feature.
sr_RS: %1$s долази са пуно функционалности. У наставку можете да укључите/ искључите неке од њих. Кликом на упитник добијате више информација о функционалности.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the translated version of "Off"
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. These are things you might not want any author to do. That's why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to "%2$s" allows all users to change these settings.
sr_RS: Напредни део %1$s поља  омогућава кориснику да уклони чланке из резултата претраге или да промени канонску поставку. То су ствари које можда не желите да раде аутори. Због тога, подразумевано, само уредници и администратори то могу учинити. Постављање на "%2$s" омогућава свим корисницима да промене ова подешавања.

en: See the XML sitemap.
sr_RS: Погледајте XML мапу веб места.

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Enable the XML sitemaps that %s generates.
sr_RS: Укључите XML мапе веб места које генерише %s.

note: translators: %1$s expands to the taxonomy name %2$s expands to the current taxonomy index value
en: %2$s (current default for %1$s)
sr_RS: %2$s (тренутно подразумевано за %1$s)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: See who contributed to %1$s.
sr_RS: Погледајте ко је допринео %1$s.

en: Help on this search results setting
sr_RS: Помоћ за подешавања ових резултата претраге

en: Read why XML Sitemaps are important for your site.
sr_RS: Сазнајте због чега су XML мапе веб места важне за ваше веб место.

en: Security: no advanced settings for authors
sr_RS: Безбедност: нема напредних подешавања за ауторе

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing the archive for %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
sr_RS: Уколико се архива не приказује за %1$s у резултатима претраге, то технички значи да за роботе постоји мета код %2$s, па ће страница бити изузета из XML мапе веб места. %3$sВише информација о поставкама резултата претраге%4$s.

note: translators: 1: expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy; 2: expands to <code>noindex</code>; 3: link open tag; 4: link close tag.
en: Not showing %1$s in the search results technically means those will have a %2$s robots meta and will be excluded from XML sitemaps. %3$sMore info on the search results settings%4$s.
sr_RS: Уколико се %1$s не приказује у резултатима претраге, то технички значи да за роботе постоји мета код %2$s, па ће страница бити изузета из XML мапе веб места. %3$sВише информација о поставкама резултата претраге%4$s.

en: Search engine visibility
sr_RS: Видљивост на претраживачима

note: translators: %s expands to an indexable object's name, like a post type or taxonomy
en: Show %s in search results?
sr_RS: Да ли да се прикаже %s у резултатима претраге?

note: translators: %1$s expands to Yes or No,  %2$s expands to the post type name.
en: Default for %2$s, currently: %1$s
sr_RS: Подразумевано за %2$s, тренутно: %1$s

note: translators: %s expands to the post type name. translators: %s = taxonomy name.
en: Allow search engines to show this %s in search results?
sr_RS: Да ли треба дозволити претраживачима да %s приказује у резултатима претраге?

note: translators: %1$s expands to the post type name.
en: Should search engines follow links on this %1$s?
sr_RS: Да ли претраживачи треба да следе везу до %1$s?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Toggle %1$s's XML Sitemap
sr_RS: Замени %1$s XML мапу веб места

en: Search Appearance
sr_RS: Изглед претраге

en: Media
sr_RS: Медији

en: Content Types
sr_RS: Врсте садржаја

en: Check SEO configuration
sr_RS: Провери SEO подешавања

note: Translators: %1$s expands to the name of the post type. The options given to the user are "visible" and "hidden"
en: Search engines should show "%1$s" in search results:
sr_RS: Претраживачи би требали да покажу "%1$s" у резултатима претраге:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Want to make sure your %1$s settings are still OK? %2$sOpen the configuration wizard again%3$s to validate them.
sr_RS: Желите да будете сигурни да су %1$s подешавања још увек у реду? %2$sПоново отворите чаробњака за поставке %3$s да их потврдите.

en: Please specify what content types you would like to appear in search engines.
     If you do not know the differences between these, it's best to choose the
     default settings.
sr_RS: Молимо наведите које врсте садржаја желите да се појављују у претраживачима.
     Ако не знате разлике између ових, најбоље је изабрати
     почетна подешавања.

en: Enable this feature if you want Twitter to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sr_RS: Укључите ову функционалност уколико желите да Twitter приказује преглед са сликом и исечком текста када неко подели везу до вашег веб места.

note: translators: %s expands to Ryte.
en: %s integration
sr_RS: %s интеграција

en: Search result
sr_RS: Резултати претраге

en: SEO analysis
sr_RS: SEO анализа

en: New support request
sr_RS: Нови захтев за подршком

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNot available%2$s
sr_RS: Читљивост: %1$sНије доступно%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sNeeds improvement%2$s
sr_RS: Читљивост: %1$sПотребна побољшања%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sOK%2$s
sr_RS: Читљивост: %1$sУ реду%2$s

en: Discover why readability is important for SEO.
sr_RS: Откријте због чега је читљивост важна за SEO.

note: translators: %s expands to Ryte.
en: Read more about how %s works.
sr_RS: Прочитајте више о томе како %s ради.

en: Enable this feature if you want Facebook and other social media to display a preview with images and a text excerpt when a link to your site is shared.
sr_RS: Укључите ову функционалност уколико желите да Facebook и остале друштвене мреже приказују преглед са сликом и одломком текста када неко подели везу на ваше веб место.

en: Learn how the SEO analysis can help you rank.
sr_RS: Научите како вам SEO анализа може помоћи у рангирању.

en: Find out how the text link counter can enhance your SEO.
sr_RS: Сазнајте како бројач текстуалних веза може да побољша ваш SEO.

en: Find out how cornerstone content can help you improve your site structure.
sr_RS: Сазнајте како вам битан садржај може помоћи да унапредите структуру вашег веб места.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: Readability: %1$sGood%2$s
sr_RS: Читљивост: %1$sДобра%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNeeds improvement%2$s
sr_RS: SEO: %1$sПотребно побољшати%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sNot available%2$s
sr_RS: SEO: %1$sНије доступно%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sGood%2$s
sr_RS: SEO: %1$sДобро%2$s

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag.
en: SEO: %1$sOK%2$s
sr_RS: SEO: %1$sУ реду%2$s

en: Good results
sr_RS: Добри резултати

en: Get better search results in local search
sr_RS: Побољшајте резултате претраге у локалној претрази

en: Enhance your contact pages with Google Maps, opening hours and a store locator
sr_RS: Побољшајте ваше странице за контакт уз Google Maps, приказаним радним временом и локацијом продавнице

note: translators: %1$s expands to WooCommerce
en: Allow customers to pick up their %s order locally
sr_RS: Омогућите купциа да покупе своје %s наруџбине локално

en: The SEO analysis offers suggestions to improve the SEO of your text.
sr_RS: SEO анализа нуди предлоге за побољшање SEO у вашем тексту.

en: The text link counter helps you improve your site structure.
sr_RS: Бројач текстуалних линкова вам помаже да унапредите структуру вашег веб места.

en: The cornerstone content feature lets you to mark and filter cornerstone content on your website.
sr_RS: Функционалност "битан садржај" вам омогућава да обележите и филтрирате садржај који је најбитнији на вашем веб месту.

en: The readability analysis offers suggestions to improve the structure and style of your text.
sr_RS: Анализа читљивости нуди сугестије за побољшање структуре и стила вашег текста.

en: If you have a problem that you can't solve with our video tutorials or knowledge base, you can send a message to our support team. They can be reached 24/7.
sr_RS: Уколико имате проблем који не можете да пронађете у нашим видео упутствима или бази знања, можете послати поруку нашем тиму за подршку. Они су доступни 24/7.

en: Support requests you create here are sent directly into our support system, which is secured with 256 bit SSL, so communication is 100% secure.
sr_RS: Захтеви за подршку које креирате овде, шаљу се директно у наш систем подршке, који је обезбеђен 256-битним SSL-ом, тако да је комуникација 100% безбедна.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Find out why you should upgrade to %s
sr_RS: Откријте због чега треба да надоградите додатак на %s.

en: The focus keyword appears in %2$d (out of %1$d) subheadings in your copy.
sr_RS: Фокусна реч се појављује у %2$d (од %1$d) поднаслова у вашој копији.

en: Meta box
sr_RS: Мета кутија

note: translators: %1$s resolves to Yoast.com
en: Latest blog posts on %1$s
sr_RS: Најновији блог чланци на %1$s

en: Need help?
sr_RS: Треба вам помоћ?

en: Type here to search...
sr_RS: Упишите појам за претрагу...

en: Search the Yoast Knowledge Base for answers to your questions:
sr_RS: Претражите Yoast базу знања и пронађите одговоре на ваша питања:

note: Translators: %1$s and $3$s expand to the admin search page for the focus keyword, %2$d expands to the number 	   of times this focus keyword has been used before, %4$s and %5$s expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$s%2$d times before%3$s. It’s probably a good idea to read about %4$swhy you should not use your focus keyword more than once%5$s.
sr_RS: Фокусну реч сте већ користили %1$s%2$d пута%3$s. Вероватно би било добро да прочитате %4$sзбог чега не би требали да користите кључну реч више пута%5$s.

note: Translators: %1$s and %2$s expand to an admin link where the focus keyword is already used. %3$s and %4$s 	   expand to a link to an article on yoast.com about why you should not use a keyword more than once.
en: You've used this focus keyword %1$sonce before%2$s. It’s probably a good idea to read about %3$swhy you should not use your focus keyword more than once%4$s.
sr_RS: Фокусну реч сте већ %1$sједном%2$s користили. Вероватно би било добро да прочитате %3$sзбог чега не би требали да користите кључну реч више пута%4$s.

en: Remove highlight from the text
sr_RS: Уклоните истицање текста из вашег текста.

en: Your site language is set to {language}.
sr_RS: Језик вашег веб места је {language}.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the Onboarding Wizard, %3$s is the link closing tag.
en: Get started quickly with the %1$s %2$sconfiguration wizard%3$s!
sr_RS: Почните брзо са %1$s %2$sчаробњаком%3$s!

en: First-time SEO configuration
sr_RS: SEO подешавање - први пут

en: Highlight this result in the text
sr_RS: Назначи овај резултат у тексту

en: Considerations
sr_RS: Разматрања

en: Errors
sr_RS: Грешке

en: Change language
sr_RS: Промени језик

en: The meta description has a nice length.
sr_RS: Мета опис има дивну дужину.

en: Your site language is set to %s.
sr_RS: Језик вашег веб места је постављен на %s.

note: translators: %s expands to the number of results found .
en: Number of results found: %s
sr_RS: Број пронађених резултата: %s

en: Your site language is set to {language}. If this is not correct, contact your site administrator.
sr_RS: Језик вашег веб места је {language}. Уколико ово није тачно, контактирајте вашег администратора.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You cannot create a %s file.
sr_RS: Не можете креирати %s датотеку.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: You cannot edit the %s file.
sr_RS: Не можете уређивати %s датотеку.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Updated %s
sr_RS: Ажурирана датотека %s

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Save changes to %s
sr_RS: Снимите измене у %s

note: translators: %s expands to ".htaccess".
en: %s file
sr_RS: %s датотека

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: Create %s file
sr_RS: Креирај %s датотеку

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: Edit the content of your %s:
sr_RS: Уредите садржај ваше датотеке %s:

en: More information
sr_RS: Више информација

note: translators: %1$s expands to the dependency name.
en: More information about %1$s
sr_RS: Више информација о %1$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to activation link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please activate %3$s to make your life better.
sr_RS: %1$s и %2$s могу да раде заједно пуно боље након убацивања помоћног додатка. Молимо, активирајте %3$s како би себи олакшали живот.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the dependency name, %3$s expands to the install link, %4$s expands to the more info link.
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better. %4$s.
sr_RS: %1$s и %2$s могу да раде заједно пуно боље након убацивања помоћног додатка. Молимо, активирајте %3$s како би себи олакшали живот. %4$s.

en: Configuration Wizard
sr_RS: Чаробњак за конфигурацију

en: You've done it!
sr_RS: Завршили сте.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate %1$s into your AMP pages!
sr_RS: Беспрекорно интегришите %1$s у ваше AMP странице.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s and %2$s can work together a lot better by adding a helper plugin. Please install %3$s to make your life better.
sr_RS: %1$s и %2$s могу пуно боље радити заједно са помоћним додатком. Молимо, поставите %3$s како би себи олакшали живот.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Advanced Custom Fields
en: Seamlessly integrate %2$s with %1$s for the content analysis!
sr_RS: Беспрекорно интегришите %2$s са %1$s за анализу садржаја.

en: Manage your subscription on My Yoast
sr_RS: Управљајте вашом претплатом на My Yoast

en: View in KB
sr_RS: Погледај у KB

en: Go back
sr_RS: Врати се

en: Go back to the search results
sr_RS: Вратите се на резултате претраге

en: (Opens in a new browser tab)
sr_RS: (Отвара се на новој картици прегледача)

en: Enroll in the Yoast SEO for WordPress training »
sr_RS: Пријавите се на Yoast SEO за WordPress обуку »

en: Loading help center.
sr_RS: Учитавање центра за помоћ.

en: Get support
sr_RS: Узмите подршку

note: translators: %1$s expands to the posttype label, %2$s expands anchor to blog post about cornerstone content, %3$s expands to </a>
en: Mark the most important %1$s as 'cornerstone content' to improve your site structure. %2$sLearn more about cornerstone content%3$s.
sr_RS: Означите најважније %1$s као 'битан садржај' и побољшате структуру вашег веб места. %2$sНаучите више о битном садржају%3$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The search appearance settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The table below contains a list of the available variables.
sr_RS: Подешавања изгледа претраге за %1$s се састоје од променљивих које се замењују специфичним вредностима са странице када се иста приказује. Доња табела садржи листу променљивих које су доступне.

en: Want to be a Yoast SEO Expert?
sr_RS: Желите да постанете Yoast SEO стручњак?

en: Follow our Yoast SEO for WordPress training and become a certified Yoast SEO Expert!
sr_RS: Пратите WordPress обуку на Yoast SEO и постаните сертификовани Yoast SEO стручњак.

en: Hey, your SEO is doing pretty well! Check out the stats:
sr_RS: Хеј, ваш SEO је прилично добар. is doing pretty well! Погледајте статистику:

en: You don't have any published posts, your SEO scores will appear here once you make your first post!
sr_RS: Немате постављен ниједан чланак. SEO резултати ће се појавити након постављања првог чланка.

note: translators: %1$s expands to an opening strong tag, %2$s expands to a closing strong tag
en: Posts %1$swithout%2$s a focus keyword
sr_RS: Чланци %1$sбез%2$s фокусне кључне речи

en: On this page, you can change the name of your site and choose which
     separator to use. The separator will display, for instance, between your
     post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in
     the search results. Choose the one that fits your brand best or takes up
     the least space in the snippets.
sr_RS: На овој страници можете променити име вашег веб места и одабрати који знак за растављање ћете користити. Овај знак ће, на пример, бити постављен између наслова чланка и назива веб места. Симболи се приказују у величини у којој ће се појавити у 
     резултатима претраге. Изаберите онај који најбоље одговара вашој марки или заузима најмање простора у фрагментима.

en: Something else
sr_RS: Нешто друго

en: A portfolio
sr_RS: Портфељ

en: A corporation
sr_RS: Корпорација

en: A small offline business
sr_RS: Мало предузеће

en: A news channel
sr_RS: Канал за вести

en: An online shop
sr_RS: Интернет продавница

en: A blog
sr_RS: Блог

note: translators: %1$s resolves to the home_url of the blog.
en: What does the site %1$s represent?
sr_RS: Шта ваше веб место %1$s представља?

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link opening tag, %3$s is a link closing tag.
en: %1$s can tell search engines about your social media profiles.
     These will be used in Google's Knowledge Graph. There are additional
     sharing options in the %1$s Social settings. %2$sRead more%3$s about these options.
sr_RS: %1$s преноси претраживачима податке о вашим профилима на друштвеним мрежама.
     Ово ће бити коришћено у  Google-овој графици знања. Постоје додатне
     могућности за дељење у %1$s подешавањима за друштвене мреже.  %2$sПрочитајте више%3$s о овим могућностима.

en: If you choose no, your author archives will be deactivated to prevent
     duplicate content issues.
sr_RS: Ако одаберете "не", ваше архиве аутора ће бити деактивиране да би се спречио проблем са дуплираним садржајем.

en: Note: we don't store your data in any way and don't have full access to your account. 
    Your privacy is safe with us.
sr_RS: Напомена: Ми не чувамо ваше податке на било који начин и немамо приступ вашем налогу. 
    Ваша приватност је сигурна са нама.

note: translators: %1$s is the plugin name, %2$s is a link start tag to a Yoast help page, %3$s is the link closing tag.
en: %1$s integrates with Google Search Console, a must-have tool for site owners.
     It provides you with information about the health of your site.
     Don't have a Google account or is your site not activated yet?
     Find out %2$show to connect Google Search Console to your site.%3$s
sr_RS: %1$s се интегрише са Google Search Console, неопходном алатком за власнике веб места.
     Ова алатка вам обезбеђује податке о здрављу вашег веб места. 
     Немате Google налог или ваше веб место још увек није активно?
     Откријте %2$sкако да повежете Google Search Console са вашим веб местом.%3$s

en: Option B: My site is under construction and should not be indexed
sr_RS: Опција Б: Моје веб место је у изградњи и не би требало да буде индексирано

en: Option A: My site is live and ready to be indexed
sr_RS: Опција Б: Моје веб место је активно спремно за индексирање

en: Choose under construction if you want to keep the site out of the index
     of search engines. Don't forget to activate it once you're ready to
     publish your site.
sr_RS: Користите опцију "у изградњи" ако желите да ваше веб место не индексирају претраживачи. Не заборавире да је укључите када будете спрени да активирате ваше веб место.

en: Close wizard
sr_RS: Затвори чаробњака

en: Read more like this on our SEO blog
sr_RS: Прочитајте још оваквих ствари на нашем SEO блогу

en: Does your site represent a person or company?
sr_RS: Да ли ваше веб место представља лице или предузеће?

en: Please specify if your site is under construction or already active.
sr_RS: Молимо дефинишите да ли је ваше веб место у изградњи или је активно.

en: This information will be used in Google's Knowledge Graph Card, the big
     block of information you see on the right side of the search results.
sr_RS: Ове информације ће се користити на Google-овој графици знања, велики оквир са подацима који видите на десној страни резултата претраге.

en: Readability: Good
sr_RS: Читљивост: Добра

en: Readability: OK
sr_RS: Читљивост: Задовољавајућа

en: Readability: Needs improvement
sr_RS: Читљивост: Треба побољшати

en: SEO: Needs improvement
sr_RS: SEO: Треба побољшати

en: Not activated
sr_RS: Није активирана

en: Activated
sr_RS: Активирана

note: translators: %1$s expands to "Yoast".
en: %1s recommendations for you
sr_RS: %1s препорука за вас

en: All Readability Scores
sr_RS: Све оцене читљивости

en: Filter by Readability Score
sr_RS: Филтрирај по оцени читљивости

note: translators: %1$s expands to the product name. %2$s expands to a link to My Yoast
en: You are not receiving updates or support! Fix this problem by adding this site and enabling %1$s for it in %2$s.
sr_RS: Не добијате ажурирања или подршку! Поправите овај проблем тако што ћете додати ово веб место и укључити %1$s за њега у одељку %2$s.

en: Activate your site on My Yoast
sr_RS: Активирајте вашу лиценцу на My Yoast

en: Remind me again in 4 weeks.
sr_RS: Подсети ме поново за 4 недеље.

note: translators: %1$s expands to the request method
en: Request method %1$s is not valid.
sr_RS: Тражена метода %1$s није исправна.

en: Go premium!
sr_RS: Користите премијум верзију

en: Muted notifications:
sr_RS: Нечујна обавештења:

en: Muted problems:
sr_RS: Нечујни проблеми:

note: translators: %1$s expands to the social network's name, %2$s to Yoast SEO Premium.
en: Do you want to preview what it will look like if people share this post on %1$s? You can, with %2$s.
sr_RS: Да ли желите да прегледате како ће изгледати ако људи поделе овај чланак на %1$s? То можете са %2$s.

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Find out why you should upgrade to %s &raquo;
sr_RS: Сазнајте због чега треба да надоградите на %s &raquo;

note: translators: %s expands to "Yoast SEO Premium".
en: Dismiss %s upgrade motivation
sr_RS: Занемари %s мотивацију за надоградљу

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: link to knowledge base article about solving table issue. %4$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s needs to create a table in your database. We were unable to create this table automatically.
    					Please read the following %3$sknowledge base article%4$s to find out how to resolve this problem.
sr_RS: Функција  <strong>бројача текстуалних веза</strong> (уведена у %1$s %2$s) је тренутно онемогућена. Како би ова особина функционисала, %1$s треба да креира табелу у вашој бази података. Није било могуће аутоматски креирати наведену табелу. Молимо, прочитајте %3$sчланак из базе знања%4$s како би пронашли решење овог проблема.

en: Stop counting
sr_RS: Заустави бројање

en: Calculation in progress...
sr_RS: Калкулација у току...

en: Calculation completed.
sr_RS: Калкулација завршена.

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of items recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of items.
en: Text %1$s of %2$s processed.
sr_RS: Текст %1$s од %2$s обрађен.

en: All your texts are already counted, there is no need to count them again.
sr_RS: Сви ваши текстови су већ пребројани, нема потребе за поновним пребројавањем.

en: Text link counter
sr_RS: Бројач веза у текстовима

en: Count links in your texts
sr_RS: Броји везе у вашим текстовима.

en: Counting links in your texts
sr_RS: Бројање веза у вашим текстовима

en: Good job! All the links in your texts have been counted.
sr_RS: Одлично! Све везе у вашим текстовима су пребројане.

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 4: is Yoast.com 3: is anchor closing.
en: The links in all your public texts need to be counted. This will provide insights of which texts need more links to them. If you want to know more about the why and how of internal linking, check out %1$sthe article about internal linking on %2$s%3$s.
sr_RS: Потребно је пребројати све везе у јавно доступним текстовима. Ово ће пружити увид који текстови требају више веза. Ако желите да сазнате више о унутрашњим везама, проверите %1$sчланак о унутрашњим везама на %2$s%3$s.

note: translators: 1: link to yoast.com post about internal linking suggestion. 2: is anchor closing. 3: button to the recalculation option. 4: closing button
en: To make sure all the links in your texts are counted, we need to analyze all your texts.
    					All you have to do is press the following button and we'll go through all your texts for you.
    
    					%3$sCount links%4$s
    
    					The Text link counter feature provides insights in how many links are found in your text and how many links are referring to your text. This is very helpful when you are improving your %1$sinternal linking%2$s.
sr_RS: Да би утврдили да ли су све везе у вашим текстовима избројане, морамо анализирати све ваше текстове. Треба само да кликнете на дугме и ми ћемо анализирати све ваше текстове. %3$sИзброј везе%4$s Бројач пронађених веза вам пружа увид у број пронађених веза у сваком тексту и колико веза упућује на исти текст. Ово је веома корисно када се побољшава %1$sунутрашње повезивање%2$s текстова.

note: translators: %1$s: Yoast SEO. %2$s: Version number of Yoast SEO. %3$s: PHP version %4$s: The current PHP versione. %5$s link to knowledge base article about solving PHP issue. %6$s: is anchor closing.
en: The <strong>Text link counter</strong> feature (introduced in %1$s %2$s) is currently disabled. For this feature to work %1$s requires at least PHP version %3$s. We have detected PHP version %4$s on this website.
    					Please read the following %5$sknowledge base article%6$s to find out how to resolve this problem.
sr_RS: Особина <strong>Бројач текстуалних веза</strong> (представљена у %1$s %2$s) је тренутно искључена. Да би ова особина функционисала %1$s захтева минимално %3$s PHP верзију . На овом веб-месту је пронађено да је активна PHP %4$s верзија. Прочитајте следећи %5$sчланак из базе знања%6$s како би могли да решите овај проблем.

en: # internal links to
sr_RS: број интерних веза према

note: translators: %1$s: Yoast SEO, %2$s: Link to article about content analysis, %3$s: Anchor closing, %4$s: Link to article about text links, %5$s: Emphasis open tag, %6$s: Emphasis close tag
en: %1$s adds several columns to this page. We've written an article about %2$show to use the SEO score and Readability score%3$s. The links columns show the number of articles on this site linking %5$sto%6$s this article and the number of URLs linked %5$sfrom%6$s this article. Learn more about %4$show to use these features to improve your internal linking%3$s, which greatly enhances your SEO.
sr_RS: %1$s додаје неколико колона на ову страницу. Написали смо чланак о томе%2$sкако користити SEO скор и скор читљивости%3$s. Колоне за везе приказују број чланака на овом сајту, који имају везу %5$sка%6$s овом чланку и број URL-ова који дају везу %5$sод%6$s овог чланка. Научите %4$s како да користите ове особине за побољшање ваших интерних веза%3$s, чиме значајно побољшавате ваш SEO.

en: Number of internal links linking to this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sr_RS: Број унутрашњих веза који показују на овај чланак. У картици "Помоћ" погледајте текст "Yoast Columns" уколико желите више информација.

en: Number of internal links in this post. See "Yoast Columns" text in the help tab for more info.
sr_RS: Број унутрашњих веза у овом чланку. У картици "Помоћ" погледајте текст "Yoast Columns" уколико желите више информација.

en: # links in post
sr_RS: број веза у чланку

note: translators: %s expands to Yoast
en: %s Columns
sr_RS: %s Колона

en: Readability score
sr_RS: Резултат читљивости

en: Take the online Structured Data Training course and learn how to create rich snippets!
sr_RS: Похађајте Structured Data Training курс и научите како се креирају богати фрагменти  (rich snippets)!

en: No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
sr_RS: На страници се не појављују интерни линкови, размислите о томе да додате неке одговарајуће.

note: Translators: %1$s expands to the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s).
sr_RS: Ова страница има %1$s интерни(х) линк(ова).

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of internal links
en: This page has %1$s nofollowed internal link(s) and %2$s normal internal link(s).
sr_RS: Ова страница има %1$s nofollow интерних линкова и %2$s нормалних интерних линкова..

note: Translators: %1$s expands the number of internal links
en: This page has %1$s internal link(s), all nofollowed.
sr_RS: Ова страница има %1$s интерних линкова. Сви су nofollow.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %s for you:
sr_RS: Остале погодности %s за вас:

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Let us set up %s for you
sr_RS: Допустите нам да вам подесимо %s

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s in a few steps
sr_RS: Конфигурисање %s у пар корака

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook &amp; Twitter
sr_RS: %1$sПреглед друштвених мрежа%2$s: Facebook и Twitter

en: Scroll to see the preview content.
sr_RS: Скролуј како би прегледао садржај.

en: Cornerstone content
sr_RS: Битан садржај

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s will now take care of all the needed technical optimization of your site. To really improve your site's performance in the search results, it's important to start creating content that ranks well for keywords you care about. Check out this video in which we explain how to use the %1$s metabox when you edit posts or pages.
sr_RS: %1$ ће се бринути за сву потребну техничку оптимизацију вашег сајта. Да бисте заиста побољшали учинак вашег сајта у резултатима претраге, важно је да почнете од стварања садржаја који је добро рангиран за кључне речи које су вама битне. Погледајте овај видео у коме објашњавамо како се користи %1$s metabox када ажурирате чланак или страницу.

en: Enter authorization code here...
sr_RS: Овде унесите код за ауторизацију...

note: translators: %1$s resolves to Local SEO
en: If you want to outrank the competition in a specific town or region, check out our %1$s plugin! You’ll be able to easily insert Google maps, opening hours, contact information and a store locator. Besides that %1$s helps you to improve the usability of your contact page.
sr_RS: Ако желите да претекнете конкуренцију у одређеном граду или региону, проверите наш %1$s додатак. Моћи ћете једноставно да убаците Google мапе, радно време, информације за контакт и локатор продавнице. Осим тога %1$s вам помаже да побољшате употребљивост контакт странице.

en: Attract more customers near you
sr_RS: Привуците више муштерија у вашој близини

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO
en: Do you want to know all the ins and outs of the %1$s plugin? Do you want to learn all about our advanced settings? Want to be able to really get the most out of the %1$s plugin? Check out our %1$s plugin training and start outranking the competition!
sr_RS: Да ли желите да сазнате све о %1$s додатку? Да ли желите да научите све о напредним поставкама? Да ли желите да извучете највише из %1$s додатка? Проверите наш тренинг за %1$s додатак и почните претицати конкуренцију.

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to Yoast SEO plugin training
en: Get the most out of %1$s with the %2$s
sr_RS: Извуците највише из %1$s са %2$s

note: translators: %1$s resolves to SEO copywriting training
en: Do you want to learn how to write content that generates traffic? Check out our %1$s. We will help you to write awesome copy that will rank in the search engines. The %1$s covers all the main steps in SEO copywriting: from keyword research to publishing.
sr_RS: Да ли желите да научите како да напишете садржај који генерише саобраћај? Проверите наш %1$s. Помоћи ћемо вам да напишете одличан маркетинг материјал који ће се рангирати на претраживачима. %1$s обухвата све главне кораке у писању SEO текстова: од истраживања кључних речи, до објављивања текста.

en: Learn how to write copy that ranks
sr_RS: Научите да напишете садржај који се добро рангира

en: Upgrade to Premium
sr_RS: Надоградите у премиум

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO Premium
en: Do you want to outrank your competition? %1$s gives you awesome additional features that'll help you to set up your SEO strategy like a professional. Use the multiple focus keywords functionality, the redirect manager and our internal linking tool. %1$s will also give you access to premium support.
sr_RS: Желите да претекнете конкуренцију? %1$s вам даје одличне додатне могућности које ће вам помоћи да поставите SEO стратегију као професионалац. Користите више кључних речи, управника за преусмеравања и наш алат за итерне везе. %1$s ће вам, исто тако, омогућити приступ премијум корисничкој подршци.

note: translators: %s resolves to Yoast SEO Premium
en: Outrank the competition with %s
sr_RS: Надмашите конкуренцију са %s

en: Configuration service
sr_RS: Сервис за конфигурисање

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can still be daunting. If you would rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order a %1$s configuration service and sit back while we configure your site.
sr_RS: Трудимо се да учинимо подешавање %1$s једноставнијим, али разумемо да подешавање понекад може бити обесхрабрујуће. Ако желите да вам ми подесимо %1$s (и да додатно добијете %2$s ), наручите %1$s услугу подешавања и одмарајте се док ми конфигуришемо ваше веб-место.

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Configure %s
sr_RS: Конфигурација %s

en: You might like
sr_RS: Можда вам се допадне

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO'.
en: Please choose the %s configuration of your liking:
sr_RS: Молимо одаберите %s конфигурацију по свом укусу:

en: Newsletter
sr_RS: Билтен

en: The configuration wizard helps you to easily configure your site to have the optimal SEO settings.
sr_RS: Чаробњак за конфигурисање ће вам помоћи да једноставно конфигуришете ваш сајт на оптимална SEO подешавања.

note: translators: %1$s resolves to Yoast SEO, %2$s resolves to the starting tag of the link to the wizard, %3$s resolves to the closing link tag
en: We have detected that you have not finished this wizard yet, so we recommend you to %2$sstart the configuration wizard to configure %1$s%3$s.
sr_RS: Утврдили смо да још увек нисте завршили рад са овим черобњаком. Зато вам предлажемо да %2$sпокренете чаробњак за конфигурисање и конфигуришете %1$s%3$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This article is %1$scornerstone content%2$s
sr_RS: Овај чланак је %1$sосновни чланак%2$s

note: translators: %1$s expands to 'Yoast SEO'.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs! %1$s will take care of all the technical optimizations your site needs.
sr_RS: Добро дошли у %1$s чаробњак за конфигурацију. У неколико једноставних корака ћемо вам помоћи да конфигуришете SEO поставке које ће одговарати потребама вашег веб места. %1$s ће се побринути за сву потребну техничку оптимизацију вашег веб места.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of our recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s, they've all been vetted by our Yoast support team and provide all the features a modern host should provide.
sr_RS: Ако сами не можете надоградити PHP верзију, можете послати поруку е-поштом вашој хостинг компанији. Имамо %1$sпримере овде%2$s. Ако не желе надоградити вашу PHP верзију, препоручујемо да промените хостинг. Погледајте неке од препоручених %3$sWordPress хостинг партнера%4$s, које је проверио наш Yoast тим за подршку. Ове компаније пружају све могућности које модерни хостинг треба да пружи кориснику.

en: If you cannot upgrade your PHP version yourself, you can send an email to your host. We have %1$sexamples here%2$s. If they don't want to upgrade your PHP version, we would suggest you switch hosts. Have a look at one of the recommended %3$sWordPress hosting partners%4$s.
sr_RS: Ако сами не можете надоградити PHP верзију, можете послати поруку е-поштом вашој хостинг компанији. Имамо %1$sпримере овде%2$s. Ако не желе надоградити вашу PHP верзију, препоручујемо да промените хостинг. Погледајте неке од препоручених %3$sWordPress хостинг партнера%4$s.

en: Can't update? Ask your host!
sr_RS: Ажурирање није могуће? Контактирајте вашу хостинг компанију.

en: You should update your PHP version to either 5.6 or to 7.0 or 7.1. On a normal WordPress site, switching to PHP 5.6 should never cause issues. We would however actually recommend you switch to PHP7. There are some plugins that are not ready for PHP7 though, so do some testing first. We have an article on how to test whether that's an option for you %1$shere%2$s. PHP7 is much faster than PHP 5.6. It's also the only PHP version still in active development and therefore the better option for your site in the long run.
sr_RS: Треба да надоградите вашу PHP верзију на 5.6, 7.0 или 7.1. На нормалним WordPress веб-местима пребацивање на PHP 5.6 никад не би требало да проузрокује проблеме. Ми вам, ипак, препоручујемо пребацивање на PHP7. Неки додаци нису спремни за PHP7, стога прво тестирајте рад са овом верзијом. Имамо чланак о томе како тестирати нову верзију, %1$sовде%2$s, уколико је то ваше задужење. PHP 7 је пуно бржи од PHP 5.6. Ово је, уједно, једина PHP верзија која се активно развија и стога је, дугорочно гледано, боља опција за ваше веб-место.

en: To which version should I update?
sr_RS: На које издање би требао извршити ажурирање?

en: Hosts have the ability to update your PHP version, but sometimes they don't dare to do that because they're afraid they'll break your site.
sr_RS: Хоостинг компаније имају могућност да надограде PHP верзију али, понекад, се не усуђују из страха да вам не покваре веб-место.

en: Hey, we've noticed that you're running an outdated version of PHP. PHP is the programming language that WordPress and Yoast SEO are built on. The version that is currently used for your site is no longer supported. Newer versions of PHP are both faster and more secure. In fact, your version of PHP no longer receives security updates, which is why we're sending you to this notice.
sr_RS: Приметили смо да користите застарелу верзију PHP-а. Ово је програмски језик на ком су изграђени WordPress и Yoast SEO. Верзија коју тренутно користите за своје веб-место није подржана. Новије верзије PHP-а су пуно брже и сигурније. Уствари, ваша верзија PHP-а више не добија сигурносна ажурирања, па је то разлог слања ове поруке.

en: A message from %1$s
sr_RS: Порука од %1$s

en: Your site could be faster and more secure with a newer PHP version.
sr_RS: Ваше веб место може бити брже и сигурније са новом верзијом PHP-а.

en: 24/7 support
sr_RS: 24/7 подршка

en: Superfast internal linking suggestions
sr_RS: Предлози за супер брзо унутрашње линковање

en: Save changes
sr_RS: Сними измене

note: translators: %1$s expands to a 'Yoast SEO Premium' text linked to the yoast.com website.
en: Great news: you can, with %1$s!
sr_RS: Сјајне вести: Можете са  %1$s.

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the set-up and use of the plug-in!
sr_RS: Набавите Премијум и наши стручњаци ће бити ту да вам одговоре на било које питање које можете да имате о постављању у употреби додатака.

note: translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Other benefits of %1$s for you:
sr_RS: Остале благодети %1$s за вас:

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sNo more dead links%2$s: easy redirect manager
sr_RS: %1$sНема више мртвих линкова%2$s: једноставан управник преусмеравања

en: 1 year free updates and upgrades included!
sr_RS: Укључена једна година бесплатних ажурирања и надоградњи.

en: Go Premium and our experts will be there for you to answer any questions you might have about the setup and use of the plugin.
sr_RS: Набавите Premium и наши стручњаци ће вам бити на располагању да одговоре на било које питање које имате о подешавању и употреби додатка.

en: Want to add more than one keyword?
sr_RS: Желите ли да додате више од једне кључне речи?

note: translators: %2$s expands to 'RS Head Cleaner' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to differentiating output between search engines and normal users.
en: The plugin %2$s changes your site's output and in doing that differentiates between search engines and normal users, a process that's called cloaking. We highly recommend that you disable it.
sr_RS: Додатак %2$s даје различит излаз за претраживаче и и нормалне кориснике. Овај проце се зове прикривање садржаја. Препоручујемо да искључите овај додатак.

en: Superfast internal links suggestions
sr_RS: Супербрзо предлагање унутрашњих веза

note: translators: %1$s expands to a 'strong' start tag, %2$s to a 'strong' end tag.
en: %1$sSocial media preview%2$s: Facebook & Twitter
sr_RS: %1$sПреглед друштвених мрежа%2$s: Facebook и Twitter

en: Facebook & Twitter
sr_RS: Facebook и Twitter

en: No ads!
sr_RS: Нема реклама!

en: Multiple keywords
sr_RS: Више кључних речи

en: Increase your SEO reach
sr_RS: Повећај свој SEO домет

en: No more dead links
sr_RS: Нема више мртвих веза

en: Easy redirect manager
sr_RS: Једноставан управник преусмеравања

en: Social media preview
sr_RS: Преглед друштвених медија

en: Variable
sr_RS: Променљива

en: Available variables
sr_RS: Расположиве променљиве

en: Take the online Technical SEO Training course and learn essential technical SEO-concepts!
sr_RS: Похађајте online Technical SEO Training курс и научите кључне техничке SEO концепте.

note: translators: %1$s will be a link to a review explanation page. Text between %2$s and %3$s will be a link to an SEO copywriting course page.
en: If you want more help creating awesome content, check out our %2$sSEO copywriting course%3$s. Do you want to know all about the features of the plugin, consider doing our %1$s!
sr_RS: Ако желите више помоћи при креирању одличног садржаја, проверите наш %3$sSEO copywriting course%4$s. Ако желите да сазнате све о опцијама додатка, размислите да урадите наш %1$Yoast SEO for WordPress training%2$s!

en: Scroll to see the table content.
sr_RS: Скролујте како бисте видели садржај табеле.

note: Translators: %1$s opens a link to a Yoast article about stop words, %2$s closes the link
en: The focus keyword contains a stop word. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s. | The focus keyword contains %3$d stop words. This may or may not be wise depending on the circumstances. %1$sLearn more about the stop words%2$s.
sr_RS[0]: Фокусирана реч садржи %3$d зауставну реч. Коришћење се препоручује или се не препоручује зависности од околности. %1$sСазнајте више о зауставним речима%2$s.
sr_RS[1]: Фокусирана реч садржи %3$d зауставне речи. Коришћење се препоручује или се не препоручује зависности од околности. %1$sСазнајте више о зауставним речима%2$s
sr_RS[2]: Фокусирана реч садржи %3$d зауставних речи. Коришћење се препоручује или се не препоручује зависности од околности. %1$sСазнајте више о зауставним речима%2$s

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is way over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
sr_RS: Учесталост кључне речи је %1$s, што је више од препорученог максимума од %3$s; фокусна кључна реч је пронађена %2$d пута.

note: Translators: %1$d expands to the number of words in the text. Translators: %1$d expands to the number of words in the text
en: The text contains %1$d word. | The text contains %1$d words.
sr_RS[0]: Текст садржи %1$d реч.
sr_RS[1]: Текст садржи %1$d речи.
sr_RS[2]: Текст садржи %1$d речи.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is slightly below the recommended minimum of %2$d word. Add a bit more copy. | This is slightly below the recommended minimum of %2$d words. Add a bit more copy.
sr_RS[0]: Ово је нешто испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још мало текста.
sr_RS[1]: Ово је нешто испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још мало текста.
sr_RS[2]: Ово је нешто испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још мало текста.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words.
en: This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d word. | This is more than or equal to the recommended minimum of %2$d words.
sr_RS[0]: Ово је више него довољно за препоручени минимум од %2$d речи.
sr_RS[1]: Ово је више него довољно за препоручени минимум од %2$d речи.
sr_RS[2]: Ово је више него довољно за препоручени минимум од %2$d речи.

note: Translators: %1$s expands to the name of the assessment.
en: An error occurred in the '%1$s' assessment
sr_RS: Појавила се грешка у '%1$s' процени

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s.
sr_RS: %1$s речи садржи %2$sвише од%3$s слогова%4$s, што је више од препорученог максимума који износи %5$s.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
sr_RS[0]: Ово је испод препорученог минимума од %2$d речи.
sr_RS[1]: Ово је испод препорученог минимума од %2$d речи.
sr_RS[2]: Ово је испод препорученог минимума од %2$d речи.

note: Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words. 	   Translators: The preceding sentence is "The text contains x words.", %2$s expands to the recommended minimum of words
en: This is far below the recommended minimum of %2$d word. Add more content that is relevant for the topic. | This is far below the recommended minimum of %2$d words. Add more content that is relevant for the topic.
sr_RS[0]: Ово је далеко испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још садржаја који је релевантан за тему.
sr_RS[1]: Ово је далеко испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још садржаја који је релевантан за тему.
sr_RS[2]: Ово је далеко испод препорученог минимума од %2$d речи. Додајте још садржаја који је релевантан за тему.

note: Translators: %1$s expands to the percentage of complex words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$d expands to the recommended maximum number of syllables, 	   %4$s expands to the anchor end tag, %5$s expands to the recommended maximum number of syllables.
en: %1$s of the words contain %2$sover %3$s syllables%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
sr_RS: %1$s речи садржи %2$sвише од%3$s слогова%4$s, што је мање или једнако од препорученом максимуму који износи %5$s.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is great.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sпрелазну реч%3$s или фразу, што је одлично.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences containing transition words, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain a %2$stransition word%3$s or phrase, which is less than the recommended minimum of %4$s.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sпрелазну реч%3$s или фразу, што је мање од препорученог минимума од %4$s.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is too low; the focus keyword was found %2$d times.
sr_RS: Заступљеност кључне речи је веома мала, износи %1$s; кључна реч на коју се фокусрате је пронађена %2$d пута.

en: Step %1$d: %2$s
sr_RS: Корак %1$d: %2$s

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %5$s.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sвише од %3$s речи%4$s, што је мање или једнако препорученом максимуму који износи %5$s.

note: Translators: %1$d expands to percentage of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag, 	   %5$s expands to the recommended maximum percentage.
en: %1$s of the sentences contain %2$smore than %3$s words%4$s, which is more than the recommended maximum of %5$s. Try to shorten the sentences.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sвише од %3$s речи%4$s, што је више од препорученог максимума који износи %5$s. Покушајте да скратите реченице.

note: Translators: %1$d expands to number of sentences, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the recommended maximum sentence length, %4$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains %1$d sentence %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten this sentence. | The meta description contains %1$d sentences %2$sover %3$s words%4$s. Try to shorten these sentences.
sr_RS[0]: Мета опис садржи %1$d реченицу %2$s са више од %3$s речи%4$s. Покушајте скратити реченицу.
sr_RS[1]: Мета опис садржи %1$d реченице %2$s са више од %3$s речи%4$s. Покушајте скратити реченицу.
sr_RS[2]: Мета опис садржи %1$d реченица %2$s са више од %3$s речи%4$s. Покушајте скратити реченицу.

note: Translators: %1$d expands to the number of instances where 3 or more consecutive sentences start with the same word. 	   %2$d expands to the number of consecutive sentences starting with the same word.
en: The text contains %2$d consecutive sentences starting with the same word. Try to mix things up! | The text contains %1$d instances where %2$d or more consecutive sentences start with the same word. Try to mix things up!
sr_RS[0]: Текст садржи %2$d узастопну реченицу која почиње истом речи. Покушајте да измените редослед речи у реченицама.
sr_RS[1]: Текст садржи %1$d случаја где %2$d узастопне реченице почињу истом речи. Покушајте да измените редослед речи у реченицама.
sr_RS[2]: Текст садржи %1$d случајева где %2$d узастопних реченица почињу истом речи. Покушајте да измените редослед речи у реченицама.

note: Translators: %1$s expands to a link on yoast.com, %2$s expands to the recommended maximum sentence length, 	   %3$s expands to the anchor end tag.
en: The meta description contains no sentences %1$sover %2$s words%3$s.
sr_RS: Мета опис не садржи реченице %1$s са више од %2$s речи%3$s.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is more than the recommended maximum of %4$s. Try to use their active counterparts.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sпасив%3$s, што је више од препорученог максимума од %4$s. Покушајте употребити актив уместо пасива.

note: Translators: %1$s expands to the number of sentences in passive voice, %2$s expands to a link on yoast.com, 	   %3$s expands to the anchor end tag, %4$s expands to the recommended value.
en: %1$s of the sentences contain %2$spassive voice%3$s, which is less than or equal to the recommended maximum of %4$s.
sr_RS: %1$s реченица садржи %2$sпасив%3$s, што је мање или једнако препорученом максимуму од %4$s.

en: The meta description is over %1$d characters. Reducing the length will ensure the entire description will be visible.
sr_RS: Мета опис садржи више од %1$d знакова. Скраћивањем ћете осигурати видљивост целог описа.

note: Translators: %1$d expands to the number of paragraphs, %2$d expands to the recommended value
en: %1$d of the paragraphs contains more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information is about the same topic, and therefore belongs in one single paragraph? | %1$d of the paragraphs contain more than the recommended maximum of %2$d words. Are you sure all information within each of these paragraphs is about the same topic, and therefore belongs in a single paragraph?
sr_RS[0]: %1$d параграф садржи више од препорученог максимума од %2$d речи. Да ли сте сигурни да су све информације у оквиру параграфа везане за исту тему и стога припадају истом параграфу?
sr_RS[1]: %1$d параграфа садржи више од препорученог максимума од %2$d речи. Да ли сте сигурни да су све информације у оквиру параграфа везане за исту тему и стога припадају истом параграфу?
sr_RS[2]: %1$d параграфа садржи више од препорученог максимума од %2$d речи. Да ли сте сигурни да су све информације у оквиру параграфа везане за исту тему и стога припадају истом параграфу?

note: Translators: %1$s opens a link to a wikipedia article about stop words, %2$s closes the link
en: The slug for this page contains a %1$sstop word%2$s, consider removing it. | The slug for this page contains %1$sstop words%2$s, consider removing them.
sr_RS[0]: Подложак ове странице садржи %1$sзауставну реч%2$s, размислите о уклањању.
sr_RS[1]: Подложак ове странице садржи %1$sзауставне речи%2$s, размислите о уклањању.
sr_RS[2]: Подложак ове странице садржи %1$sзауставних речи%2$s, размислите о уклањању.

en: The focus keyword '%1$s' does not appear in the SEO title.
sr_RS: Фокусна кључна реч '%1$s' се не појављује у SEO наслову.

en: Save all
sr_RS: Сними све

en: Save
sr_RS: Сними

en: No new notifications.
sr_RS: Нема нових обавештења.

note: translators: %1$s expands anchor to knowledge base article, %2$s expands to </a>
en: Please refer to %1$sour article about how to connect your website to Google Search Console%2$s if you need assistance.
sr_RS: Прочитајте %1$sнаш чланак о повезивању вашег веб места са Google Search Console%2$s уколико вам је потребна помоћ.

note: translators: %d resolves to the number of alerts being added.
en: You have %d new issue concerning your SEO! | You have %d new issues concerning your SEO!
sr_RS[0]: Имате %d нови проблем везан за SEO.
sr_RS[1]: Имате %d нова проблема везана за SEO.
sr_RS[2]: Имате %d нових проблема везаних за SEO.

note: translators: 1: Author name; 2: Site name.
en: %1$s, Author at %2$s
sr_RS: %1$s, аутор са %2$s

en: Mobile preview
sr_RS: Приказ за мобилне уређаје

en: Desktop preview
sr_RS: Приказ за стоне рачунаре

en: Take the online Site Structure Training course and learn how to structure your website!
sr_RS: Упишите се на online Site Structure Training курс и научите како да направите структуру вашег веб места.

en: Select redirect
sr_RS: Одабери преусмеравање

en: INACTIVE
sr_RS: НЕАКТИВНО

en: ACTIVE
sr_RS: АКТИВНО

en: you are <strong>not</strong> receiving updates.
sr_RS: <strong>Не</strong> примате ажурирања.

en: you are receiving updates.
sr_RS: примате ажурирања.

en: <b>Warning!</b> Your %s license is inactive which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Activate your license</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
sr_RS: <b>Упозорење!</b> Ваша %s лиценца је неактивна, што значи да не добијате ажурирања и подршку! <a href="%s">Активирајте своју лиценцу</a> или <a href="%s" target="_blank">овде узмите лиценцу</a>.

en: <b>Warning!</b> You didn't set your %s license key yet, which means you're missing out on updates and support! <a href="%s">Enter your license key</a> or <a href="%s" target="_blank">get a license here</a>.
sr_RS: <b>Упозорење!</b> Још нисте унели ваш %s лиценцни кључ, што значи да не добијате ажурирања и подршку. <a href="%s">Унесите лиценцни кључ</a> или <a href="%s" target="_blank">овде обезбедите лиценцу</a>.

en: You have far too little content, please add some content to enable a good analysis.
sr_RS: Имате премало садржаја, додајте више садржаја да би сте омогућили бољу анализу.

en: Mark this result in the text
sr_RS: Обележите овај резултат у тексту

en: SEO title preview:
sr_RS: Преглед СЕО наслова:

en: Slug preview:
sr_RS: Преглед подлошка (slug):

en: Bad SEO score
sr_RS: Лош СЕО рeзултат

en: Good SEO score
sr_RS: Добар СЕО рeзултат

en: Content optimization: Good SEO score
sr_RS: Оптимизација садржаја: Добар SEO резултат.

en: OK SEO score
sr_RS: Задовољавајући SEO резултат

en: Content optimization: OK SEO score
sr_RS: Оптимизација садржаја: Задовољавајући SEO резултат.

en: Content optimization: Bad SEO score
sr_RS: Оптимизација садржаја: Лош SEO резултат.

en: Content optimization: Has feedback
sr_RS: Оптимизација садржаја: Постоји повратна информација

en: Feedback
sr_RS: Повратна информација

en: The images on this page contain alt attributes.
sr_RS: Слике на овој страници садрже alt атрибуте.

en: Close snippet editor
sr_RS: Искључи уређивач фрагмената

en: Please provide an SEO title by editing the snippet below.
sr_RS: Молимо вас наведите SEO наслов за уређивање фрагмента у наставку.

en: Remove marks in the text
sr_RS: Уклоните ознаке из текста

en: Marks are disabled in current view
sr_RS: Ознаке су искључене у тренутном приказу

en: Meta description preview:
sr_RS: Преглед мета описа:

en: The focus keyword appears in the URL for this page.
sr_RS: Фокусна кључна рeч сe налази у URL-у страницe

en: The images on this page contain alt attributes with the focus keyword.
sr_RS: Слика на овој страни садржи кључну реч у alt ознаци.

en: The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.
sr_RS: Слике на овој страни не садрже кључну реч у alt ознакама.

en: None of the paragraphs are too long, which is great.
sr_RS: Ниједан од пасуса није предугачак, што је одлично.

en: Slug
sr_RS: Подложак

en: Sign Up!
sr_RS: Пријавите се.

en: Remove the image
sr_RS: Уклоните слику

en: Choose image
sr_RS: Одаберите слику

en: Choose an image
sr_RS: Одаберите неку слику

en: The keyphrase is over 10 words, a keyphrase should be shorter.
sr_RS: Кључна фраза има више од 10 речи. Треба да буде краћа.

en: Name
sr_RS: Име

en: company logo image preview
sr_RS: Преглед слике која се користи као лого фирме

en: MailChimp signup failed:
sr_RS: Није успело пријављивање на MailChimp:

en: Previous step
sr_RS: Претходни корак

en: Next step
sr_RS: Следећи корак

en: Export settings
sr_RS: Извоз подешавања

note: translators: %s expands to 'Yoast SEO Premium'. translators: %s expands to Yoast SEO Premium translators: %s expands to Yoast SEO Premium.
en: Get %s now!
sr_RS: Узмите %s сада!

en: The SEO title has a nice length.
sr_RS: Наслов странице је довољно дугачак.

en: The SEO title is wider than the viewable limit.
sr_RS: Наслов странице је дужи од дефинисаног ограничења за приказивање наслова.

en: The SEO title is too short. Use the space to add keyword variations or create compelling call-to-action copy.
sr_RS: Наслов странице је сувише кратак. Користите размак како би додали варијације, или креирајте неодољив садржај који позива корисника на акцију.

en: Choose a profile
sr_RS: Изабери профил

en: Reauthenticate with Google
sr_RS: Поново потврди Google идентитет

en: To allow %s to fetch your Google Search Console information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
sr_RS: Да бисте омогућили да  %s преузме ваше податке са Google Search Console, молимо вас да унесете ваш Google Authorization Code. Кликом на дугме испод овог текста ће се отворити нови прозор.

en: Please provide a meta description by editing the snippet below.
sr_RS: Молимо вас да у наставку упишете мета опис за уређивање фрагмента.

en: Edit snippet
sr_RS: Уреди фрагмент

en: You can click on each element in the preview to jump to the Snippet Editor.
sr_RS: Можете кликнути на сваки елемент у прегледу како би се пребацили на уређивач фрагмента

en: A problem occurred when saving the current step, {{link}}please file a bug report{{/link}} describing what step you are on and which changes you want to make (if any).
sr_RS: Настао је проблем у току уписа тренутног корака, {{link}}молимо вас, попуните извештај о грешци{{/link}} са описом тренутног корака и изменама које бисте желели да извршите (ако их има).

en: Close the Wizard
sr_RS: Затвори Чаробњака

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: You're not getting the benefits of %1$s yet. If you had %1$s, you could use its awesome features:
sr_RS: Још увек немате користи од %1$s. Када би имали %1$s, могли би користити његове феноменалне опције:

en: The meta description contains the focus keyword.
sr_RS: Мeта описи садржe фокусну кључну рeч.

en: There is an error with the request.
sr_RS: Постоји грешка у захтеву.

en: Select profile
sr_RS: Изабери профил

en: SEO title preview
sr_RS: Преглед SEO наслова

en: Meta description preview
sr_RS: Преглед мета описа

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s video tutorial
sr_RS: %1$s видео приручник

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO for WordPress Training, %2$s to Yoast SEO for WordPress.
en: Take the %1$s course and become a certified %2$s expert!
sr_RS: Похађајте %1$s курс и постаните сертификовани %2$s стручњак.

note: translators: %1$s is the notification dismissal link start tag, %2$s is the link closing tag.
en: %1$sPlease don't show me this notification anymore%2$s
sr_RS: %1$sМолим више не приказуј ову поруку%2$s

note: translators: %s expands to Yoast SEO.
en: %s &rsaquo; Configuration Wizard
sr_RS: %s &rsaquo; Чаробњак за конфигурацију

note: translators: %1$s is a link start tag to the bugreport guidelines on the Yoast knowledge base, %2$s is the link closing tag.
en: If you are experiencing issues, %1$splease file a bug report%2$s and we'll do our best to help you out.
sr_RS: Ако имате потешкоћа, %1$sпопуните извештај о грешци%2$s, а ми ћемо се потрудити да решимо проблем.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s is a link start tag to the plugin page on WordPress.org, %3$s is the link closing tag.
en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5 stars rating on WordPress.org%3$s!
sr_RS: Запазили смо да користите %1$s већ неко време. Надамо се да вам се свиђа. Одушевићемо се ако бисте могли да нам %2$sдате оцену 5 звездица на WordPress.org%3$s!

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast Services page, %2$s to Yoast, %3$s is the link closing tag.
en: Do you want to know how to improve your rankings? %1$sLet team %2$s help you!%3$s
sr_RS: Желите да сазнате како да побољшате рангирање? %1$sДопустите %2$s тиму да вам помогне.%3$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium.
en: Let our experts set up your %1$s plugin!
sr_RS: Допустите нашим експертима да подесе ваш  %1$s додатак.

note: translators: %1$s expands to a link start tag to the Yoast plugin page, %2$s is the link closing tag.
en: Take your SEO to the next level and outrank your competition with our %1$sSEO plugins%2$s.
sr_RS: Подигните ваш SEO на следећи ниво и претекните конкуренцију са нашим %1$sSEO додацима%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast WooCommerce SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your shop today to improve your product promotion!
sr_RS: Купите %1$s додатак, сада, оптимизујте вашу продавницу и побољшајте промоцију ваших производа.

en: Services
sr_RS: Сервиси

note: translators: %s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template
en: Warning: the variable %s cannot be used in this template. See the help center for more info.
sr_RS: Упозорење: променљива %s не може да се користи у овом шаблону. За додатне информације косултујте центар за помоћ.

en: Date archives settings
sr_RS: Подешавања датумских архива

note: translators: %1$s expands to the image recommended width, %2$s to its height.
en: %1$s by %2$s
sr_RS: %1$s са %2$s

en: Remove keyword
sr_RS: Уклоните кључну реч

en: Author archives settings
sr_RS: Подешавања ауторских архива

en: Enter a focus keyword
sr_RS: Унесите главну кључну реч

en: Choose your settings.zip file
sr_RS: Одаберите вашу settings.zip датотеку

en: (no title)
sr_RS: (без наслова)

note: translators: %1$s expands anchor to premium plugin page, %2$s expands to </a>
en: By the way, did you know we also have a %1$sPremium plugin%2$s? It offers advanced features, like a redirect manager and support for multiple keywords. It also comes with 24/7 personal support.
sr_RS: Узгред, да ли сте знали да такође поседујемо %1$sPremium plugin%2$s?? Нуди напредне функције, попут менаџера за преумеравања и подршку за више кључних речи. Такође долази са 24/7 личном подршком.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The %1$s admin bar menu contains useful links to third-party tools for analyzing pages and makes it easy to see if you have new notifications.
sr_RS: %1$s администраторски мени садржи корисне линкове ка алатима за анализу страница и омогућава вам да лако видите нова обавештења.

en: Admin bar menu
sr_RS: Администраторски мени

en: %s installation wizard
sr_RS: %s чаробњак за инсталацију

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: %1$s will check weekly if your site is still indexable by search engines and Yoast SEO will notify you when this is not the case.
sr_RS:  %1$s интеграција сваког дана проверава да ли је ваше веб место доступно претраживачима за индексирање и обавештава вас ако то није случај.

en: More info
sr_RS: Више информација

en: Gain access to our 24/7 support team.
sr_RS: Добићете приступ нашој 24/7 техничкој подршци.

en: Check what your Facebook or Twitter post will look like.
sr_RS: Проверите како ће ваш Facebook ili Twitter пост изгледати.

en: Social Previews
sr_RS: Приказ на друштвеним мрежама

en: Create and manage redirects within your WordPress install.
sr_RS: Креирај и управљај преусмеравањима у својој WordPress инсталацији.

en: Features
sr_RS: Особине

en: SEO title
sr_RS: SEO Наслов

en: Optimize a single post for up to 5 keywords.
sr_RS: Оптимизуј чланак за до 5 кључних речи.

en: Get Yoast SEO Premium now »
sr_RS: Узмите Yoast SEO Премијум сада »

note: Translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast SEO Premium, %3$s opens the link, %4$s closes the link.
en: While we strive to make setting up %1$s as easy as possible, we understand it can be daunting. If you’d rather have us set up %1$s for you (and get a copy of %2$s in the process), order our %3$s%1$s configuration service%4$s here!
sr_RS: Иако тежимо да подешавање %1$s учинимо лакшим, разумемо да овај посао некада може деловати обесхрабрујуће. Ако желите да ми подесимо %1$s за вас (а да при томе добијете %2$s) , наручите нашу услугу %3$s%1$s configuration service%4$s овде!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Welcome to the %1$s configuration wizard. In a few simple steps we'll help you configure your SEO settings to match your website's needs!
sr_RS: Добро дошли у наш %1$s чаробњак за подешавања. У неколико лаких корака ћемо вам помоћи да подесите ваша SEO подешавања у складу са потребама вашег веб-сајта!

en: Google shows your website's name in the search results, if you want to change it, you can do that here.
sr_RS: Google приказује име вашег сајта у резултатима претраге, ако желите то да промените можете то да урадите овде.

en: The name of the person
sr_RS: Име особе

en: No
sr_RS: Не

en: Yes
sr_RS: Да

en: Does, or will, your site have multiple authors?
sr_RS: Да ли ваш сајт поседује више аутора или ће их имати у будућности?

en: Greater than sign
sr_RS: Веће је од

en: Less than sign
sr_RS: Мањи је од

en: Asterisk
sr_RS: Звездица

en: The name of the company
sr_RS: Назив компаније

en: Provide an image of the company logo
sr_RS: Одаберите компанијски лого

en: WordPress automatically generates an URL for each media item in the library. Enabling this will allow for google to index the generated URL.
sr_RS: WordPress аутоматски генерише УРЛ за сваки предмет у медијској библиотеци. Укључивање ове опције ће дозволити google-u да индексира генерисани УРЛ.

en: Success!
sr_RS: Успех!

en: Title settings
sr_RS: Подешавање наслова

en: Google Search Console
sr_RS: Google Search конзола

en: Multiple authors
sr_RS: Више аутора

en: Social profiles
sr_RS: Друштвени профили

en: Environment
sr_RS: Окружење

en: Welcome!
sr_RS: Добродошли!

note: translators: %1$s resolves to the option name passed to the lookup registration
en: Yoast option %1$s not found.
sr_RS: Yoast  опција %1$s није пронађена.

en: Dash
sr_RS: Црта

en: Em dash
sr_RS: М црта

en: Vertical bar
sr_RS: Усправна црта

en: En dash
sr_RS: Н црта

en: Right angle quotation mark
sr_RS: Десни угао наводника.

en: Left angle quotation mark
sr_RS: Леви угао наводника.

en: Small tilde
sr_RS: Мала тилда.

en: Low asterisk
sr_RS: Мала звездица.

en: Bullet
sr_RS: Знак за набрајање.

en: Middle dot
sr_RS: Средња тачка

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name. Symbols are shown in the size they'll appear in the search results.
sr_RS: Изаберите симбол који ћете користити за раздвајање наслова. Тај симбол биће приказан између назива чланка и имена сајта, за сваки приказани примерак. Величине симбола биће формиране у зависности од од оних у резултатима претраге.

en: Site type
sr_RS: Тип веб места

en: Comes with our 30-day no questions asked money back guarantee
sr_RS: Долази са 30 дана гарантованим повраћајем новца

note: translators: $1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %1$s
sr_RS: Купи %1$s

en: Installed
sr_RS: Инсталиран

en: gain access to our 24/7 support team.
sr_RS: Добијате приступ нашој 24/7 подршци.

en: Premium support
sr_RS: Премиум подршка

en: Social previews
sr_RS: Приказ на друштвеним мрежама

en: optimize a single post for up to 5 keywords.
sr_RS: Оптимизуј један пост за до 5 кључних речи.

en: create and manage redirects from within your WordPress install.
sr_RS: Креирај и управљај преусмеравањима у својој WordPress инсталацији.

en: Redirect manager
sr_RS: Управљач преусмеравањима

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: %1$s, take your optimization to the next level!
sr_RS: %1$s, одведите вашу оптимизацију на следећи ниво!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to WooCommerce
en: A seamless integration between %1$s and %2$s
sr_RS: Лака интеграција између %1$s i %2$s

en: Improve sharing on Pinterest
sr_RS: Побољшај дељење на Pinterestu

en: Easily insert Google Maps, a store locator, opening hours and more
sr_RS: Лако додајте Google Maps, маркер за радњу, радно време и још много тога

note: translators: Text between %1$s and %2$s will only be shown to screen readers. %3$s expands to the product name.
en: More information %1$sabout %3$s%2$s
sr_RS: Више информација  %1$sО чему %3$s%2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast, %2$s expands to WooCommerce
en: Use %1$s breadcrumbs instead of %2$s ones
sr_RS: Користите %1$s breadcrumbs уместо %2$s

en: Note that links to archives might be still output by your theme and you would need to remove them separately.
sr_RS: Имајте на уму да ваша тема још увек може користити линкове на архиве, па их морате засебно уклонити.

en: Multiple focus keywords
sr_RS: Више фокусних кључних речи

en: Posts list
sr_RS: Листа чланака

en: Posts list navigation
sr_RS: Навигација за листу чланака

en: Filter posts list
sr_RS: Филтрирај листу чланака

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO extensions
en: %1$s to optimize your site even further
sr_RS: %1$s да боље оптимизујете ваше веб место

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s extensions
sr_RS: %1$s проширења

en: check what your Facebook or Twitter post will look like.
sr_RS: Проверите како ће ваш Facebook или Twitter чланак изгледати.

en: Improve the usability of your contact page
sr_RS: Унапређује употребљивост ваше контакт стране

en: Get found by potential clients
sr_RS: Да вас потенцијални клијени пронађу

en: Creates XML News Sitemaps
sr_RS: Креира XML News мапу веб места

en: Immediately pings Google on the publication of a new post
sr_RS: Истог тренутка обавештава Google о објави новог чланка

en: Optimize your site for Google News
sr_RS: Оптимизујте ваше веб место за Google News

en: Make videos responsive through enabling fitvids.js
sr_RS: Учини видео на веб месту прилагодљивим кроз укључивање fitvids.js

en: Enhance the experience of sharing posts with videos
sr_RS: Побољшајте искуство дељења чланака са видеом

en: Show your videos in Google Videos
sr_RS: Прикажите ваше видео записе на Google Videos

en: Crawl issues list
sr_RS: Прегледај листу проблема

en: Crawl issues list navigation
sr_RS: Навигација за преглед листе проблема

en: Premium
sr_RS: Премијум

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sr_RS: Уреди &#8220;%s&#8221;

en: Go Premium
sr_RS: Користите премијум издање

en: Notifications
sr_RS: Обавештења

en: Twitter settings
sr_RS: Twitter подешавања

en: Pinterest settings
sr_RS: Pinterest подешавања

en: Disable SEO analysis
sr_RS: Онемогући SEO анализу

en: Your social profiles
sr_RS: Ваши профили на друштвеним мрежама

en: Facebook settings
sr_RS: Facebook подешавања

en: Google+ settings
sr_RS: Google+  подешавања

en: Removes the keyword tab from the metabox and disables all SEO-related suggestions.
sr_RS: Уклања картицу за кључне речи из мета поља и онeмогућава свe сугестије у вези са SEO-м.

en: Search results
sr_RS: Резултати претраге

en: Make primary
sr_RS: Направи примарни

en: Content optimization
sr_RS: Оптимизација садржаја

en: Knowledge base article
sr_RS: Чланак у бази знања

en: Title separator symbol
sr_RS: Симбол за одвајање наслова

en: Breadcrumbs settings
sr_RS: Breadcrumbs подешавања

en: Open the knowledge base article in a new window or read it in the iframe below
sr_RS: Отворите чланак базе знања у новом прозору или га поричитајте у оквиру испод.

en: Yoast SEO video tutorial
sr_RS: Yoast SEO видео приручник

note: Translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code. Clicking the button below will open a new window.
sr_RS: Да бисте дозволили да %1$s преузме ваше %2$s информације, молимо вас да унесете ваш Google Authorization Code. Клик на дугме ће отворити нови прозор.

note: translators: %s: number of notifications
en: %s notification | %s notifications
sr_RS[0]: %s обавештење
sr_RS[1]: %s обавештења
sr_RS[2]: %s обавештења

en: RSS feed settings
sr_RS: Подешавања RSS довода

en: Enter your Google Authorization Code and press the Authenticate button.
sr_RS: Упишите ваш Google Authorization Code и кликните на дугме "Провера идентитета".

en: Readability analysis
sr_RS: Анализа читљивости

en: Readability
sr_RS: Читљивост

en: Needs improvement
sr_RS: Потребно је унапређење

en: Removes the readability tab from the metabox and disables all readability-related suggestions.
sr_RS: Уклања картицу читљивост из метапоља и искључује све предлоге везане за читљивост.

en: Disable readability analysis
sr_RS: Онемогући анализу читљивости

note: translators: %1$s resolves to https://github.com/Yoast/wordpress-seo
en: You are trying to load non-minified files. These are only available in our development package. Check out %1$s to see all the source files.
sr_RS: Покушали сте да учитате некомпримоване датотеке које су доступне само у нашем развојном пакету. Проверите %1$s како би сте видели све изворне датотеке.

en: You have a new issue concerning your SEO!
sr_RS: Имате нови проблем везан за ваш SEO!

en: Dismiss this item.
sr_RS: Уклони ову ставку

en: Restore this item.
sr_RS: Поврати ову ставку

en: Keyword:
sr_RS: Кључна реч:

en: Knowledge base
sr_RS: База знања

en: Open
sr_RS: Отвори

en: Loading...
sr_RS: Учитавање...

en: Something went wrong. Please try again later.
sr_RS: Нешто није у реду. Молимо вас покушајте касније.

en: No results found.
sr_RS: Нема резултата.

en: Meta description not set.
sr_RS: Мета опис није подешен.

en: Problems
sr_RS: Проблеми

en: Analysis
sr_RS: Анализе

en: Good job! We could detect no serious SEO problems.
sr_RS: Одлично урађено! Нисмо успели да пронађемо ниједан озбиљан SEO проблем.

en: Filter by SEO Score
sr_RS: Филтрирај по SEO рејтингу

en: Take the online SEO Copywriting Training course and learn how to write awesome copy that ranks!
sr_RS: Узмите интернет SEO Copywriting Training курс и научите како да напишете одличне чланке који ће бити добро рангирани.

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, we recommend to disable it.
sr_RS: Прелом страна за коментаре је активиран. У 999 од 1000 случајева ово је непотребно, па препоручујемо да деактивирате ову опцију.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. %1$sLearn more about the Focus Keyword%2$s.
sr_RS: Одаберите главну кључну реч или кључну фразу за чланак/страницу. %1$sНаучите више о кључним речима у фокусу%2$s.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. %1$sLearn more about the Content Analysis Tool%2$s.
sr_RS: Ово је анализа садржаја; скуп контрола за проверу садржаја који анализира садржај ваше стране.%1$sНаучите више о Алату за анализу садржаја%2$s.

note: translators: %1$s expands to Yoast Local SEO.
en: Buy the %1$s plugin now to improve your site&#8217;s Local SEO and ranking in Google Maps!
sr_RS: Купите %1$s додатак сада, да бисте побољшали локални SEO вашег веб места и позиционирање у Google Maps.

note: translators: %1$s expands to Yoast Video SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and optimize your videos for video search results and social media!
sr_RS: Купите %1$s додатак, сада и оптимизујте ваше видео записе за приказ на претраживачима видео записа и садржаја друштвених мрежа!

note: translators: %1$s expands to Yoast News SEO.
en: Buy the %1$s plugin now and start optimizing to get your site featured in Google News!
sr_RS: Купите %1$s додатак, сада и почните са оптимизацијом  која ће вас погурати у Google News.

en: Take the online Basic SEO Training course and learn the fundamentals of SEO!
sr_RS: Похађајте Основну SEO обуку на интернету и научите основе SEO.

en: Video tutorial
sr_RS: Видео водич

en: We have detected the following issues that affect the SEO of your site.
sr_RS: Открили смо недостатке који утичу на СЕО вашег веб места.

en: Not available
sr_RS: Није доступно

en: Enter your focus keyword
sr_RS: Унесите вашу фокусну кључну реч

note: translators: %s: expands to 'Yoast SEO Premium'.
en: Email support is a %s feature
sr_RS: Email подршка је %s особина

en: Dashboard
sr_RS: Командна табла

note: translators: %1$s resolves to the starting tag of the link to the permalink settings page, %2$s resolves to the closing tag of the link
en: You can fix this on the %1$sPermalink settings page%2$s.
sr_RS: Ово можете поправити на %1$sЦтрани за подешавање сталних веза%2$s.

en: Improvements
sr_RS: Унапређења

en: Pinterest confirmation
sr_RS: Pinterest потврда

en: Replaced with the primary category of the post/page
sr_RS: Замењено са примарном категоријом чланка/стране

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
sr_RS: Ако сте већ повезали ваш сајт са Pinterest-ом, можете прескочити корак испод.

en: Webmaster Tools verification
sr_RS: Верификација Webmaster алата

en: Format-based archives
sr_RS: Архиве на бази формата

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
sr_RS: Постојећи %1$s Наслов

en: Show information about the content analysis
sr_RS: Прикажи информаицје о анализи садржаја

note: translators: %s expands to the product name
en: Buy %s
sr_RS: Купи %s

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
sr_RS: Прикажи информаицје о грешкама у категорији " Soft 404"

en: Show information about errors in category 'Server'
sr_RS: Прикажи информације о грешкама у категорији "Сервер"

en: Show information about errors in category 'Blocked'
sr_RS: Прикажи информације о грешкама у категорији "Блокирано"

en: Show information about errors in category 'Other'
sr_RS: Прикажи информације о грешкама у категорији "Остало"

en: Show information about errors in category 'Not Found'
sr_RS: Прикажи информације о грешкама у категорији "Није Пронађено"

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
sr_RS: Прикажи информације о грешкама у категорији "Не дозвољен приступ"

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
sr_RS: Нови %1$s Наслов

en: Need some help?
sr_RS: Потребна вам је помоћ?

en: Show information about the focus keyword
sr_RS: Прикажи информације о фокусној кључној речи

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
sr_RS: Покушано креирање кеш-кључа за мапу веб места, али комбинација суфикса и префикса оставља премало места за ово. Вероватно тражите страницу која је изван очекиваног распона.

en: Expected an integer as input.
sr_RS: Очекује се унос целог броја (integer).

en: Keep
sr_RS: Задржи

en: Regular
sr_RS: Нормално

en: Remove
sr_RS: Уклони

en: Bold the last page
sr_RS: Подебљај последњу страну

en: Bold
sr_RS: Подебљано

en: Show Blog page
sr_RS: Прикажи Блог страну

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
sr_RS: Главни %s

en: Primary
sr_RS: Главни

note: translators: accessibility text. %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title.
en: Make %1$s primary %2$s
sr_RS: Учини %1$s главним %2$s

en: Author archives
sr_RS: Архиве аутора

en: Term is set to noindex.
sr_RS: Термин није предвиђен за индексирање.

en: Show
sr_RS: Прикажи

en: Enabled
sr_RS: Укључено

en: Disabled
sr_RS: Искључено

note: translators: %1$s: expands to Yoast SEO, %2$s: expands to Ryte.
en: %1$s has not fetched your site's indexability status yet from %2$s
sr_RS: %1$s још није преузео статус индексабилности веб места са %2$s

en: No index
sr_RS: Нема индекса

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
sr_RS: Ако желите да користите слику за дељење на %1$s, можете отпремити / изабрати слику или додати URL слике овде.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
sr_RS: Ако не желите да користите мета опис за дељење на %1$s, већ желите други опис, напишите га овде.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
sr_RS: Ако не желите да користите наслов за дељење на %1$s, већ желите да користите други наслов, напишите га овде.

en: Fetch the current status
sr_RS: Добави тренутни статус

note: translators: %s: wp_title() function.
en: The separator defined in your theme's %s tag.
sr_RS: Сепаратор је дефинисан у ознаци ваше теме  %s.

note: translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article, %2$s: expands to Yoast SEO, %3$s: closes the link, %4$s: expands to Ryte.
en: %1$s%2$s has not been able to fetch your site's indexability status%3$s from %4$s
sr_RS: %1$s%2$s није у могућности да провери индексабилност вашег веб места %3$s са странице %4$s

en: Your homepage can be indexed by search engines.
sr_RS: Претраживачи могу индексирати вашу почeтну страницу

note: translators: %1$s expands to Ryte.
en: Indexability check by %1$s
sr_RS: Индексабилност проверена на %1$s

en: Analyze entire site
sr_RS: Анализираj цeло веб место

en: Once Weekly
sr_RS: Јeдном нeдeљно

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link translators: %1$s: opens a link to a related knowledge base article. %2$s: closes the link.
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
sr_RS: %1$sПретраживачи не могу да индексирају вашу почетну страну%2$s. То је веома лоше за SEO и требало би да то поправите.

en: Add-ons
sr_RS: Додаци

en: Facebook / Open Graph metadata
sr_RS: Facebook / Opengraph мета подаци

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
sr_RS: Прeрачунавам СЕО рeзултатe за свe дeловe садржаjа са фокусираном кључном рeчи

en: Add keyword
sr_RS: Додаj кључну рeч

en: SEO score
sr_RS: SEO резултат

en: Snippet editor
sr_RS: Уређивач фрагмената

en: Twitter metadata
sr_RS: Twitter мета садржај

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sRecalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
sr_RS: Унапрeдили смо наш алгоритам за СЕО рeзултат. %1$sКликни овдe да поново израчунаш СЕО рeзултатe %2$s за свe чланкe и странe.

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
sr_RS: %1$s од %2$s је урађено.

en: Google Page Speed Test
sr_RS: Google Page Speed test

en: SEO Settings
sr_RS: SEO подешавања

en: Facebook Debugger
sr_RS: Facebook дебагер

en: Check Headers
sr_RS: Провери наслове

en: CSS Validator
sr_RS: CSS валидатор

en: HTML Validator
sr_RS: HTML валидатор

en: Your %s license has been deactivated.
sr_RS: Ваша %s лиценца је деактивирана.

en: License Key
sr_RS: Лиценца

en: Your %s license will expire on %s.
sr_RS: Ваша %s лиценца истиче %s.

en: %sRenew your license now%s.
sr_RS: %sОбновите вашу лиценцу%s.

en: Summary with large image
sr_RS: Резиме са великом сликом

en: No numeric value was received.
sr_RS: Нема примљених бројних вредности.

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sr_RS: Користите WordPress на %1$s . Док је %2$s превођен у %1$s за %3$d%%, још увек није испоручен са додатком. Ви можете помоћи. Региструјте се на %4$s да бисте помогли да се заврши превод %1$s!

en: Mobile-Friendly Test
sr_RS: Тест прилагођености мобилном уређају

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
sr_RS: Као што можете видети, постоји превод овог додатка у %1$s. Овај превод је тренутно %3$d%% готов. Потребна нам је ваша помоћ да бисмо завршили превод и исправили грешке, уколико постоје. Молимо вас региструјте се на %4$s да бисте помогли да завршимо превод на %1$s!

en: Analyze this page
sr_RS: Анализирај ову страницу

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: You searched for %s
sr_RS: Тражили сте %s

en: SEO Book
sr_RS: SEO књига

en: Keyword Research
sr_RS: Претрага кључних речи

note: translators: %s expands to a twitter user name.
en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
sr_RS: %s изгледа да није важећи Twitter кориснички налог. Молим исправите.

en: Activate License
sr_RS: Активирај лиценцу

en: Toggle license status
sr_RS: Промени статус лиценце

en: Please enter a license key in the field below first.
sr_RS: Молимо вас прво унесите лиценцу у поље испод.

en: %s: License Settings
sr_RS: %s: Подешавања лиценце

en: Failed to deactivate your %s license.
sr_RS: Деактивирање ваше %s лиценце је неуспешно.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
sr_RS: Ваша лиценца је истекла. Морате <a href="%s">продужити вашу лиценцу</a> како бисте је могли поново користити.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
sr_RS: %s није успео да провери ажурирања због ове грешке: <em>%s</em>

note: translators: %s expands to a taxonomy slug.
en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
sr_RS: Молим вас, одаберите важећи тип чланка за таксономију "%s"

note: translators: %s expands to a post type.
en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
sr_RS: Молим вас, одаберите важећу таксономију за тип чланка "%s"

en: Register now &raquo;
sr_RS: Региструјте се сада &raquo;

en: Translation of %s
sr_RS: Превод %s

en: Summary
sr_RS: Резиме

note: translators: 1: link to post; 2: link to blog.
en: The post %1$s appeared first on %2$s.
sr_RS: Чланак %s се појављује прво на %s.

en: AdWords External
sr_RS: AdWords спољашњи

en: Check Inlinks (OSE)
sr_RS: Провери улазне везе (OSE)

en: Your %s license has been activated.
sr_RS: Ваша %s лиценца је успешно активирана.

en: You have used %d/%d activation.  | You have used %d/%d activations.
sr_RS[0]: Искористили сте %d/ од %d активације.
sr_RS[1]: Искористили сте %d/ од %d активације.
sr_RS[2]: Искористили сте %d/ од %d активација.

note: Author of the plugin/theme
en: Team Yoast
sr_RS: Yoast Тим

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
sr_RS: Прво право све-у једном SEO решење за WordPress, укључујући on-page анализу садржаја, XML мапу веб-места и још много тога.

en: Paste your %s license key here...
sr_RS: Унесите вашу %s лиценцу овде..

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
sr_RS: Дефинисали сте ваш лиценцни кључ %s PHP константом.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sr_RS: Изгледа да је недоступан наставак у филтеру. Контактирајте хостинг компанију да вам то омогуће.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
sr_RS: Инсталација %1$s додатка није завршена: Молимо вас погледајте %2$sинструкције за инсталацију%3$s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
sr_RS: Надоградња Standard PHP Library (SPL) није доступна. Замолите вашу хостинг компанију да је активира.

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
sr_RS: Ово веб место није исправно активирано на  yoast.com, па не може прегледати будућа ажурирања. Молимо вас активирајте ваше веб место исправним лиценцним кључем.

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
sr_RS: Грешка код упита: "%s" (%scommon license notices%s)

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
sr_RS: %s је активиран преко мреже. Контактирајте вашег администратора, он може да управља лиценцом.

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
sr_RS: %s је активиран преко мреже. Можете управљати лиценцом на <a href="%s">страници за мрежно администрирање лиценце</a>.

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
sr_RS: Достигли сте лимит у броју активација. Морате <a href="%s">надоградити своју лиценцу</a> како бисте је користили на овом веб месту.

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d day, would you like to extend it?</a>  | <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
sr_RS[0]: <a href="%s">Ваша лиценца истиче за %d дан. Да ли желите да је продужите?</a>
sr_RS[1]: <a href="%s">Ваша лиценца истиче за %d дана. Да ли желите да је продужите?</a>
sr_RS[2]: <a href="%s">Ваша лиценца истиче за %d дана. Да ли желите да је продужите?</a>

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
sr_RS: <a href="%s">Да ли знате да може те да надоградите вашу лиценцу?</a>

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
sr_RS: <b>Упозорење!</b> Блокирате спољашње захтеве, што значи да нећете бити у могућности да примате %s ажурирања. Молимо додајте %s у %s.

en: Check Google Cache
sr_RS: Провери Google Cache

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: %s Archive
sr_RS: %s Архива

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
sr_RS: Поставка задатог блога треба да буде нумерички ID блога кога желите користити као подразумевану вредност.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
sr_RS: %1$s није исправан избор за корисника који има приступ %2$s подешавањима. Вредност је враћена на подразумевану.

en: Archives for
sr_RS: Архива за

en: Good
sr_RS: Добар

en: Error 404: Page not found
sr_RS: Грешка 404: Страница није пронађена

en: Activation failed:
sr_RS: Активација није успела:

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
sr_RS: (искључите своју лиценцу тако да бисте могли да је укључите на другом WordPress веб местуу)

en: Deactivate License
sr_RS: Искључује лиценцу

en: License status
sr_RS: Статус лиценце

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
sr_RS: Ваш сервер има старо издање PHP модула cURL (издање: %s). Молимо вас, контактирајте вашу хостинг компанију да ажурира cURL на најновије издање. Додатне информације можете пронаћи у нашој %sБази знања%s.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
sr_RS: Не можемо се прикључити на наш API да бисмо потврдили ваш лиценцни кључ. Молимо вас, питајте вашу хостинг компанију да омогући одлазне конекције са вашег сервера ка %s.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
sr_RS: Неуспешно активирање ваше лиценце. Изгледа да ваша лиценца није важећа.

en: You have an unlimited license.
sr_RS: Поседујете неограничену лиценцу.

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
sr_RS: Користите WordPress на језику који још увек не подржавамо. Волели бисмо да %2$s буде преведен и на тај језик, али на жалост, то тренутно није случај. Ово можете променити тако што ћете се регистровати на %4$s и помоћи у преводу.

en: Pinterest Rich Pins Validator
sr_RS: Pinterest Rich Pins валидатор

en: Check Keyword Density
sr_RS: Провери густину кључних речи

note: translators: %s expands to an invalid URL.
en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
sr_RS: чини се да %s није валидан url. Молимо, исправите га.

note: translators: 1: Verification string from user input; 2: Service name.
en: %1$s does not seem to be a valid %2$s verification string. Please correct.
sr_RS: %1$s чини се да није исправан %2$s низ карактера за проверу. Молимо, исправите га.

note: translators: %s is the ID number of a blog.
en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
sr_RS: Ово треба да буде постојећи блог. Блог %s не постоји или је означен као обрисан.

en: You searched for
sr_RS: Тражили сте

en: Home
sr_RS: Почетна

en: Prefix for the breadcrumb path
sr_RS: Префикс за breadcrumb путању

en: Separator between breadcrumbs
sr_RS: Сепаратор између breadcrumb-ова

en: Enable Breadcrumbs
sr_RS: Дозволи Breadcrumb-ове

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
sr_RS: Замењено са ауторовим пост/страничним надимком

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
sr_RS: Ово су назив, опис, и слика коришћени у Open Graph мета ознакама на почетној страници вашег сајта.

en: Replaced with the post/page modified time
sr_RS: Замењено са промењеним временом чланка/странице

en: Credits
sr_RS: Заслуге

en: &laquo; Back to Tools page
sr_RS: &laquo; назад на страницу са алаткама

en: File editor
sr_RS: Уређивач датотека

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
sr_RS: Увезите подешавања из других SEO додатака и извезите ваша подешавања за поновниу употребу на другом блогу.

en: Replaced with the current page number
sr_RS: Замењено тренутним бројем странице

en: Replaced with the current tag/tags
sr_RS: Замењено тренутно/тренутним ознаком/ознакама

en: Replaced with the current page total
sr_RS: Замењено тренутним укупним бројем страна

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
sr_RS: Замењено тренутним бројем странице која има садржај ( нпр 2 странице од 4)

en: Replaced with the term name
sr_RS: Замењено именом термина

en: Replaced with the tag description
sr_RS: Замењено описом ознаке

en: Replaced with the category description
sr_RS: Замењено описом категорије

en: Replaced with the post categories (comma separated)
sr_RS: Замењено категоријом чланка (одвојено заградом)

en: Replaced with the title of the post/page
sr_RS: Замењено насловом чланка/странице

en: Replaced with the date of the post/page
sr_RS: Замењено датумом чланка/странице

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
sr_RS: %1$s подешавања

en: Import settings
sr_RS: Увезите подешавања

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
sr_RS: WPSEO стандардна заменска променљива се не може надвладати тако што се региструје променљива истим именом.
    Уместо поменутог, користити  "wpseo_replacements" филтер за подешавање заменске променљиве

note: translators: %s is replaced with the name of the plugin we're importing from.
en: Import from other SEO plugins
sr_RS: Увези из других SEO додатака

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name unique.
sr_RS: Заменска променљива је већ пријављена. Покушајте изабрати јединственију заменску променљиву

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
sr_RS: Веза до вашег сајта, са именом сајта као текст линка.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
sr_RS: Веза до чланка, са његовим насловом као текст линка.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
sr_RS: Заменска променљива може садржати само слова и бројеве, доњу црту или црту.
    Покушајте да преименујете вашу променљиву.

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
sr_RS: Коришћење breadcrumbs опције је објашњено у %1$sнаша база знања чланак о имплементацији breadcrumbs-a%2$s.

en: How to insert breadcrumbs in your theme
sr_RS: Како убацити breadcrumb-ове у вашу тему

en: Blog
sr_RS: Блог

note: translators: %s expands to a time period, i.e. month name, year or specific date. translators: %s expands to the variable used for term title.
en: %s Archives
sr_RS: %s Архиве

note: translators: %s expands to the search phrase.
en: Search for "%s"
sr_RS: Претрага за "%s"

en: Frontpage settings
sr_RS: Подешавања насловне стране

en: Add Open Graph meta data
sr_RS: Додај Open Graph мета податке

en: Twitter Username
sr_RS: Twitter корисничко име

en: Facebook Page URL
sr_RS: URL странице на Facebook-у

en: Import
sr_RS: Увоз

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
sr_RS: Линк ка архиви за ауторе чланка, са именом аутора као текстом линка.

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
sr_RS: Замењено са ауторовим чланком/страничним информацијама о биографији

en: Replaced with the post/page ID
sr_RS: Замењено идентификационим бројем чланка/странице

en: Default settings
sr_RS: Подразумевана подешавања

en: Image URL
sr_RS: Веза до слике

note: translators: 1: current page number, 2: total number of pages.
en: Page %1$d of %2$d
sr_RS: Страница %1$d од %2$d

en: Prefix for Archive breadcrumbs
sr_RS: Префикс за breadcrumbs Архиве

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
sr_RS: Префикс за breadcrumbs Стране за претрагу

en: Description
sr_RS: Opis

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
sr_RS: Замењено сижеом чланка/странице ( или аутоматско генерисање уколико не постоји)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
sr_RS: Замењено сижеом чланка/странице ( без аутоматског генерисања)

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
sr_RS: Замењен насловом стране родитеља тренутне стране

en: Meta description to use for Author page
sr_RS: Мета опис који се користи за страницу аутора

en: Title to use for Author page
sr_RS: Наслов који се користи за страницу аутора

en: Breadcrumb for 404 Page
sr_RS: Breadcrumb за страницу 404

en: Copy home meta description
sr_RS: Копирај мета опис почетне стране

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
sr_RS: Веза до вашег веб места, са именом веб места и описом као текст везе.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
sr_RS: Заменска променљива не може почињати са "%%cf_" или "%%ct_" обзиром да су карактери резервисани за WPSEO стандардну заменску променљиву за прилагођена поља и прилагођену таксономију.
    Покушајте изабрати заменску променљиву са мање сличним називом.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
sr_RS: Извезите ваша %1$s подешавања овде, уколико будете желели да их опет увезете касније на исти или на други сајт.

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
sr_RS: Можете да користите следеће променљиве у тексту. Исте ће бити замењене вредношћу са десне стране.

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
sr_RS: Ова функција се користи да аутоматски дода садржај у ваш RSS, односно, додаје повратне линкове ка вашем блогу и вашим чланцима, да би скрепери аутоматски додали те линкове, тиме помажући претраживачима да одреде вас као ауторе садржаја.

en: Import and Export
sr_RS: Увоз и извоз

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
sr_RS: Овај алат вам омогућава да брзо измените наслове и описе у вашим чланцима и страницама без потребе да уређујете сваку страницу посебно.

en: Bulk editor
sr_RS: Групни уређивач

en: Google Publisher Page
sr_RS: Google Publisher страна

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
sr_RS: Ако имате Google+ страницу за ваш посао. додајте URL овде и повежите се са страницом "о нама" на вашој Google+ страници.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
sr_RS: Да бисте %1$sпотврдили ваше веб место на Pinterest-у%2$s, додајте мета ознаку овде:

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
sr_RS: Pinterest користи Open Graph мета ознаке као и Facebook. Због тога будите сигурни да вам је одабран Open Graph на Facebook табу, уколико желите да оптимизујете вашу траницу за Pinterest.

en: The default card type to use
sr_RS: Подразумевани тип картице за употребу

en: Add Twitter card meta data
sr_RS: Додај мета податке за Twitter картицу

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
sr_RS: Слика се користи ако чланак/страница која се дели не садржи никакве слике.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
sr_RS: У %1$s су уграђени неки веома моћни алати:

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
sr_RS: Овај алат вам допушта да брзо мењате датотеке које су важне за ваш SEO, као што су robots.txt и .htaccess датотека, ако је имате.

en: Replaced with a custom taxonomies description
sr_RS:  Замењено прилагођеним описом таксономије

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
sr_RS: Замењено прилагођеним таксономијама за чланак, одвојено зарезом.

en: Replaced with a posts custom field value
sr_RS: Замењено вредношћу из прилагођеног поља чланка

en: Replaced with the slug which caused the 404
sr_RS: Замењено подлошком који даје 404

en: Replaced with the posts focus keyword
sr_RS: Замењено кључном речи у фокусу текућег чланка

en: Attachment caption
sr_RS: Наслов прилога

en: Replaced with the current search phrase
sr_RS: Замењено тренутном фразом за претраживање

en: The site's name
sr_RS: Назив веб места

en: Page not found
sr_RS: Страница није пронађена

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
sr_RS: Извезите ваше %1$s поставке

en: Content to put after each post in the feed
sr_RS: Садржај који ће бити убачен после сваког чланка у довод

en: Content to put before each post in the feed
sr_RS: Садржај који ће бити убачен пре сваког чланка у довод

en: Replaced with the term description
sr_RS: Замењено описом термина

en: Anchor text for the Homepage
sr_RS: Текст везе за почетну страну

en: Below are your published posts' SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
sr_RS: У наставку се налазе SEO оцене ваших објављених постова. Право је време да сада или касније кренете са оптимизацијом неких ваших постова.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If your %s were writable, you could edit it from here.
sr_RS: Ако је у вашу %s датотеку дозвољен упис, можете је уредити одавде.

note: translators: %s expands to robots.txt. translators: %s expands to ".htaccess".
en: If you had a %s file and it was editable, you could edit it from here.
sr_RS: Уколико имате %s датотеку и можете да је мењате, можете је уређивати одавде.

note: translators: %s expands to robots.txt.
en: You don't have a %s file, create one here:
sr_RS: Немате %s датотеку. Креирајте је овде:

note: translators: 1: emphasis opener; 2: emphasis closer.
en: Import settings by locating %1$ssettings.zip%2$s and clicking "Import settings"
sr_RS: Увезите подешавања тако што ћете пронаћи %1$ssettings.zip%2$s и кликнути  на дугме "Увези подешавања"

en: Content type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
sr_RS: Назив архиве за тип чланка који се, за таксономије, приказује у мрвицама.

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for content types
sr_RS: Таксономија која се, за типове садржаја, приказује у мрвицама.

en: Replaced with the content type plural label
sr_RS: Замењено натписом типа чланка у множини

en: Replaced with the content type single label
sr_RS: Замењено натписом типа чланка у једнини

note: Translators: %1$s resolves to the SEO menu item, %2$s resolves to the Search Appearance submenu item.
en: Admin only notice: this page does not show a meta description because it does not have one, either write it for this page specifically or go into the [%1$s - %2$s] menu and set up a template.
sr_RS: Белешка само за администратора: Ова станица не приказује мета опис, зато што исти не постоји. Напишите мета опис за ову страницу или изаберите опцију менија  [%1$s - %2$s] и подесите шаблон.

en: public
sr_RS: јавно

note: translators: %s expands to the ID of a blog within a multi-site network.
en: Blog %s not found.
sr_RS: Блог %s није пронађен.

note: translators: %s expands to the name of a blog within a multi-site network.
en: %s restored to default SEO settings.
sr_RS: %s враћен на почетна SEO подешавња.

en: Settings Updated.
sr_RS: Подешавања ажурирана.

en: Site Admins (default)
sr_RS: Администратори сајта (подразумевано)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
sr_RS: Ко треба да има приступ %1$s подешавањима

en: archived
sr_RS: архивирано

en: Title Separator
sr_RS: Сепаратор наслова

en: Homepage
sr_RS: Почетна страна

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: %1$s Extensions
sr_RS: %1$s Надоградње

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
sr_RS: Рангирајте се боље локално и на Google Maps без муке!

en: The issues have been successfully reloaded!
sr_RS: Проблеми су успешно учитани!

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
sr_RS: %1$s подаци су уклоњени. Мораћете да поново потврдите идентитет ако желите да им приступите.

en: Mark as fixed
sr_RS: Означи као поправљено

en: Response code
sr_RS: Код за одговор

en: First detected
sr_RS: Први откривен

en: Accounts
sr_RS: Налози

en: Smartphone
sr_RS: Паметни телефон

en: Desktop
sr_RS: Стони рачунар

en: Hide
sr_RS: Сакриј

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
sr_RS: Мета URL-а не постоји, али ваш сервер не враћа 404 (документ није пронађен) грешку.

en: Soft 404
sr_RS: Меки 404

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
sr_RS: Оптимизујте ваше видео садржаје да бисте их приказали у резултатима претраге и да бисте имали више кликова!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
sr_RS: Премиум верзија %1$s са више опција и са подршком.

en: Last crawled
sr_RS: Последње прикупљено

en: Choose whether you're a company or person
sr_RS: Изаберите да ли сте правно или физичко лице

en: Blog ID
sr_RS: ID блога

en: Homepage &amp; Front page
sr_RS: Почетна &amp; Прва страна

en: Take note:
sr_RS: Обратите пажњу:

en: or
sr_RS: или

en: There were no profiles found
sr_RS: Није пронађен ниједан профил

en: Profile
sr_RS: Профил

en: Authenticate
sr_RS: Потврђивање идентитета

en: Reauthenticate with Google
sr_RS: Поново потврдите идентитет на Google-у

en: Get Google Authorization Code
sr_RS: Преузмите Google код за ауторизацију

en: Reload crawl issues
sr_RS: Поново учитај грешке crawler-а

en: Special Pages
sr_RS: Специјалне стране

en: Search pages
sr_RS: Стране за претрагу

en: 404 pages
sr_RS: 404 стране

en: mature
sr_RS: за одрасле

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the blog page by %1$sediting the blog page itself &raquo;%2$s
sr_RS: Можете дефинисати наслов и опис за блог страницу %1$sуређивањем саме блог странице &raquo;%2$s

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
sr_RS: Немате назив чланка у URL-у својих чланака и страница. Веома вам препоручујемо да то урадите. Размислите о постављању структуре сталних веза на <strong>/%postname%/</strong>.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
sr_RS: Неометано интегришите WooCommerce са %1$s и добићете додатне функционалности!

en: Request timed out or site is blocking Google.
sr_RS: Захтев је истекао, или Google блокира веб место.

en: Crawl errors per page
sr_RS: Crawl грешака по страни

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
sr_RS: Немојте да игноришете ваше crawl грешке:%1$sповежите са Google Search Console овде%2$s.

en: Create redirect
sr_RS: Наравите преусмерење

en: Feature phone
sr_RS: Основни телефон

en: Search
sr_RS: Претрага

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
sr_RS: Yoast додаци међусобно деле неке делове кода како би учинили ваше веб место бржим и због тога је потребно да сви Yoast додаци буду редовно ажурирани. Откривено је да сви додаци нису ажурирани. Молимо вас да ажурирате Yoast додатке који још увек нису ажурирани.

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
sr_RS: Да бисте могли да креирате преусмеравање и исправите овај проблем, треба вам %1$s. Додатак можете купити, укључујући годину дана подршке и ажурирања на %2$s.

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
sr_RS: Грешке које се дешавају само када ваш сајт проверава Googlebot за телефоне (грешке се нису појавиле за стоне рачунаре).

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
sr_RS: Грешке које су настале када ваш сајт проверава Googlebot.

en: Issue categories
sr_RS: Категорије проблема

en: Incorrect Google Authorization Code.
sr_RS: Неправилан Google код за ауторизацију.

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
sr_RS: Грешке које се дешавају само када ваш сајт проверава Googlebot-Mobile (грешке се нису појавиле за стоне рачунаре).

en: Save Profile
sr_RS: Сачувај профил

en: Your name
sr_RS: Ваше име

en: Company logo
sr_RS: Лого компаније

en: Company name
sr_RS: Назив компаније

en: Person
sr_RS: Особа

en: Company or person
sr_RS: Правно или физичко лице

en: Website name
sr_RS: Назив веб места

en: Force rewrite titles
sr_RS: Принудно преправљање наслова

en: Taxonomies
sr_RS: Таксономије

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
sr_RS: Да ли сте на Google News? Повећајте ваш саобраћај са Google News оптимизацијом.

en: Date archives
sr_RS: Архива по датумима

en: Title
sr_RS: Наслов

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
sr_RS: %1$s Мета оквир

en: Date in Snippet Preview
sr_RS: Датум у приказу сажетка

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You can determine the title and description for the front page by %1$sediting the front page itself &raquo;%2$s
sr_RS: Можете дефинисати наслов и опис за почетну страницу %1$sуређивањем саме почетне странице &raquo;%2$s

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
sr_RS: Ако блог пише само један аутор, онда ће архива аутора бити идентична са почетном страном. Ово се зове %1$sпроблем дуплираног садржаја%2$s.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>.
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
sr_RS: Ове странице ће подразумевано бити %s, па се неће појављивати у резултатима претраге.

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
sr_RS: Архиве по датуму могу бити у неким случајевима узете као дуплирани садржај.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
sr_RS: Ако се ово појављује на вашем веб месту, можете одабрати деактивирање (резултат је преусмеравање на почетну страницу) или додавање %s, тако да се не појављује у резултатима претраге.

en: Restore site to defaults
sr_RS: Врати веб место на подразумевана подешавања

en: Site ID
sr_RS: ID веб места

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
sr_RS: Коришћењем ове форме можете вратити веб место на почетна SEO подешавања.

en: Restore site to default settings
sr_RS: Врати почетна подешавања за веб место

en: Save MultiSite Settings
sr_RS: Сними подешавања за вишенаменско веб место

en: Super Admins only
sr_RS: Само за супер администраторе

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
sr_RS: Посебна подешавања која су везана за приватност (FB администратори и слично), за тему (прерада наслова) и још нека подешавања специфична за веб место неће бити увезена у нове блогове.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: Enter the %1$sSite ID%2$s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
sr_RS: Упишите %1$sID веб места%2$s чије поставке желите да буду подразумеване вредности за сва веб места која се налазе у вашој мрежи. Оставите празно ако не желите да дефинишете ову вредност (користиће се подразумевана вредност додатка).

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
sr_RS: Одаберите веб место чије поставке желите да користите као подразумеване вредности за сва веб места која се налазе у вашој мрежи. Ако одаберете "Ништа", користиће се подразумевана вредност додатка.

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
sr_RS: Нова веб места у мрежи наслеђују SEO подешавања овог веб места.

en: spam
sr_RS: непожељно

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
sr_RS: %1$s је сам препознао да ли треба да преправи наслове на вашим странама, ако мислите да није у праву и знате шта радите, овде можете да промените подешавање.

en: Company
sr_RS: Правно лице

en: Current profile
sr_RS: Тренутни профил

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
sr_RS: Прављeњe преусмерења je %s опциjа

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
sr_RS: %1$s је открио да користите издање %2$s које није компатибилно са %1$s. Молимо ажурирајте %2$s на најновије издање како би могли користити ову особину.

en: Server Error
sr_RS: Грешка на серверу

note: translators: %1$s opens the link to the Yoast.com article about Google's Knowledge Graph, %2$s closes the link,
en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in %1$sGoogle's Knowledge Graph%2$s. You can be either a company, or a person.
sr_RS: Ови подаци су приказани као мета подаци на вашем веб месту. Намена им је да се појаве у %1$sGoogle Knowledge Graph%2$s. Можете бити или правно или физичко лице:

en: author archives
sr_RS: архиве аутора

en: SEO issue: The featured image should be at least 200 by 200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
sr_RS: SEO проблем: Истакнута слика треба да буде најмање 200x200 пиксела да би је Facebook и остале друштвене мреже преузеле.

en: Next
sr_RS: Следећа

en: The Breadcrumbs Title is used in the breadcrumbs where this taxonomy appears.
sr_RS: Breadcrumbs наслов се користи у breadcrumbs где се ова таксономија јавља.

en: Breadcrumbs title
sr_RS: Breadcrumbs наслов

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
sr_RS: Googlebot може да приступи вашем веб месту, али одређени URL-ови су блокирани за Googlebot-а у вашем %1$s документу. Ова блокада може да утиче на све Googlebot-ове, или само за Googlebot-mobile.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
sr_RS: Блокирано

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
sr_RS: Google није могао да провери URL због неодређеног проблема.

en: Not followed
sr_RS: Није праћено

en: Faulty redirects
sr_RS: Неисправна преусмеравања

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
sr_RS: Сервер захтева аутентификацију или блокира Googlebot-а да приступи овом веб месту.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output.
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
sr_RS: И %1$s и %2$s дају OpenGraph резултате, што може да утиче на Facebook, Twitter, LinkedIn и остале друштвене мреже да користе погрешне текстове и слике током дељења ваших страна.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
sr_RS: Ако не желите да користите мета опис за дељење чланка на %s  али желите други опис тамо, напишите га овде.

en: Meta Desc.
sr_RS: Мета опис.

en: Other
sr_RS: Остало

en: Archives
sr_RS: Архива

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
sr_RS: Подесите %1$s's OpenGraph подешавања

en: Remove these ads?
sr_RS: Уклони ове рекламе?

en: SEO: Good
sr_RS: SEO: добар

en: SEO: OK
sr_RS: SEO: задовољавајући

en: SEO: Post Noindexed
sr_RS: SEO: чланак није индексиран

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size. translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the image size
en: The recommended image size for %1$s is %2$s pixels.
sr_RS: Препоручена величина слике за %1$s је %2$s тачака.

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
sr_RS: %s прегледа чланака

en: Previous
sr_RS: Преtходно

en: Try to make shorter sentences to improve readability.
sr_RS: Pokušajte da pišete kraće rečenice kako biste poboljšali čitljivost.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
sr_RS: Унапреди у %1$s &raquo;

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
sr_RS: Ако не желите да користите наслов чланка за дељење на %s али желите да користите други наслов за то, напишите наслов овде.

note: translators: %s expands to the social network's name.
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
sr_RS: Ако желите да премостите слике које су коришћене на %s за овај чланак, пошаљите/изаберите слику и додајте URL овде.

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
sr_RS: %s Опис

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
sr_RS: %s Наслов

note: translators: %s expands to the name of a social network. translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
sr_RS: %s Слика

en: SEO: No Focus Keyword
sr_RS: SEO: нема кључне речи у фокусу

en: Please create an SEO title.
sr_RS: Молимо вас напишите наслов странице за SEO

en: fairly difficult
sr_RS: прилично тешко

en: fairly easy
sr_RS: прилично лако

en: easy
sr_RS: лако

en: very easy
sr_RS: веома лако

en: difficult
sr_RS: тешко

en: Try to make shorter sentences, using less difficult words to improve readability.
sr_RS: Покушајте да пишете краће реченице користећи мање тешке речи како бисте побољшали читљивост.

en: Email
sr_RS: Е-пошта

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
sr_RS: Канонски линк је показан на страни архиве за овај појам.

en: URL points to a non-existent page.
sr_RS: URL показује на непостојећу страну.

en: Not found
sr_RS: Није пронађено

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin might cause issues when used in conjunction with %2$s.
sr_RS: %1$s додатак може узроковати проблеме када се користи заједно са %2$s.

en: You've never used this focus keyword before, very good.
sr_RS: Врло добро, нисте користили ову фокусирану кључну реч.

en: The slug for this page is a bit long, consider shortening it.
sr_RS: Подложак за ову страницу је мало дужи. Размотрите његово скраћивање.

note: Translators: %1$s expands to the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s).
sr_RS: Ова страница има %1$s излазних веза.

en: Access denied
sr_RS: Приступ одбијен

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
sr_RS: Искључи %s

en: Upload Image
sr_RS: Отпреми слику

en: Close
sr_RS: Затвори

en: very difficult
sr_RS: веома тешко

note: Translators: %1$s expands to the numeric Flesch reading ease score, 	   %2$s to a link to a Yoast.com article about Flesch reading ease score, 	   %3$s to the easyness of reading, 	   %4$s expands to a note about the flesch reading score.
en: The copy scores %1$s in the %2$s test, which is considered %3$s to read. %4$s
sr_RS: Резултат текста је %1$s по %2$s тесту, што се сматра %3$s за читање. %4$s

en: The focus keyword appears in the first paragraph of the copy.
sr_RS: Фокусна кључна реч се појављује у првом пасусу примерка.

en: The focus keyword doesn't appear in the first paragraph of the copy. Make sure the topic is clear immediately.
sr_RS: Фокусна кључна реч се не појављује у првом пасусу примерка. Осигурајте се да тема одмах буде јасна.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count.
en: The keyword density is %1$s, which is great; the focus keyword was found %2$d times.
sr_RS: Густина кључне речи је %1$s, што је дивно. Фокусна кључна реч је пронађена %2$d пута.

note: Translators: %1$s expands to the keyword density percentage, %2$d expands to the keyword count, 	   %3$s expands to the maximum keyword density percentage.
en: The keyword density is %1$s, which is over the advised %3$s maximum; the focus keyword was found %2$d times.
sr_RS: Густина кључне речи је %1$s, што је више од препорученог максимума од %3$s; фокусна кључна реч је пронађена %2$d пута.

en: A meta description has been specified, but it does not contain the focus keyword.
sr_RS: Мета опис је назначен, али не садржи фокусну кључну реч.

en: No meta description has been specified. Search engines will display copy from the page instead.
sr_RS: Мета опис није назначен. Претраживачи ће уместо мета описа приказивати део текста са странице.

en: The meta description is under %1$d characters long. However, up to %2$d characters are available.
sr_RS: Мета опис је краћи од %1$d карактера. На располагању вам је дужина до %2$d карактера.

en: You have not used the focus keyword in any subheading (such as an H2) in your copy.
sr_RS: Нисте користили фокусну кључну реч у поднасловима (као што је H2) у вашем тексту.

en: The images on this page are missing alt attributes.
sr_RS: Сликама на овој страни недостају ALT атрибути.

en: No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.
sr_RS: На овој страници не постоје излазне везе. Размислите о додавању веза, уколико је то сврсисходно.

note: Translators: %1$s expands to the number of nofollow links, %2$s to the number of outbound links
en: This page has %1$s nofollowed outbound link(s) and %2$s normal outbound link(s).
sr_RS: Страница садржи %1$s "nofollow" излазних веза и %2$s нормалних излазних веза.

note: Translators: %1$s expands the number of outbound links
en: This page has %1$s outbound link(s), all nofollowed.
sr_RS: Ова страница садржи %1$s излазних линкова; сви су "nofollow".

en: You're linking to another page with the focus keyword you want this page to rank for. Consider changing that if you truly want this page to rank.
sr_RS: Имате постављену везу на другу страну. Она садржи фокусну кључну реч за коју желите да се рангирате. Размислите о промени уколико баш стварно желите да се ова страница рангира.

en: No images appear in this page, consider adding some as appropriate.
sr_RS: На овој страници нема слика. Размотрите додавање слика уколико је то згодно.

en: The SEO title contains the focus keyword, but it does not appear at the beginning; try and move it to the beginning.
sr_RS: SEO наслов садржи фокусну кључну реч, али се иста не појављује на почетку; покушајте да је померите на почетак наслова.

en: The SEO title contains the focus keyword, at the beginning which is considered to improve rankings.
sr_RS: SEO наслов садржи фокусну кључну реч на почетку, што се препоручује у циљу што бољег рангирања.

en: The focus keyword does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new one!
sr_RS: Фокусна кључна реч се не пјављује у URL-у странице. Уколико одлучите да преименујете URL, уверите се да стари URL преусмерите кодом 301 на нови.

en: Focus keyword not set.
sr_RS: Фокусна кључна реч није дефинисана.

en: No focus keyword was set for this page. If you do not set a focus keyword, no score can be calculated.
sr_RS: За ову страницу није дефинисана фокусна кључна реч. Ако не дефинишете фокусну кључну реч, страница неће бити оцењена.

en: Focus KW
sr_RS: Фокусна кључна реч

en: All SEO Scores
sr_RS: Сви SEO резултати

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps.
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines and might slow down your site.
sr_RS: И %1$s и %2$s могу да креирају XML мапу веб места. Постојање две XML мапе, за претраживаче није од користи, а може и да успори ваше веб место.

en: None
sr_RS: Нема

en: Google+
sr_RS: Google +

en: No settings found in file.
sr_RS: Не постоје подешавања у датотеци.

en: Search Console
sr_RS: Конзола за претрагу

en: Tools
sr_RS: Алати

en: Advanced
sr_RS: Напредно

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to the plugin version, %3$s expands to the plugin name
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
sr_RS: %1$s је пронашао да користите верзију %2$s од %3$s, молим вас ажурирајте на најновију верзију да би избегли проблеме са компатибилношћу.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
sr_RS: Још увек имате подразумевани WordPress поднаслов, празан је вероватно боља опција. 
    %1$sМожете то поправити кроз прилагођавач%2$s.

note: translators: %s expands to the name of a post type (plural).
en: You can't edit %s that aren't yours.
sr_RS: Не можете мењати %s који нису ваши.

note: translators: %s expands to post type name.
en: You can't edit %s.
sr_RS: Не можете мењати %s.

en: Twitter username (without @)
sr_RS: Twitter налог (bez @)

en: Edit Files
sr_RS: Промени датотеке

en: Advanced Variables
sr_RS: Напредне променљиве

en: Basic Variables
sr_RS: Основне променљиве

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
sr_RS: Огроман SEO проблем: Блокирате приступ роботима.

en: For more information:
sr_RS: За више информација:

en: General
sr_RS: Опште

en: The URL that this page should redirect to.
sr_RS: URL на који би ова страница требала да преусмерава.

en: Template explanation
sr_RS: Објашњење шаблона.

en: Title optimization
sr_RS: Оптимизација наслова.

note: translators: 1: link open tag; 2: link close tag.
en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %1$sCross domain canonical%2$s supported too.
sr_RS: Канонски URL на који би ова страна требала да води, остави празно за подразумевани стални облик.%sCross domain канонски URL%s је такође подржан.

en: Canonical URL
sr_RS: Канонски URL

en: Publication date
sr_RS: Датум објаве

en: Post Status
sr_RS: Статус чланка

en: Breadcrumbs Title
sr_RS: Breadcrumbs наслов

en: View
sr_RS: Поглед

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
sr_RS: Погледај &#8220;%s&#8221;

en: No Snippet
sr_RS: Без исечка

en: No Archive
sr_RS: Без архиве

en: Preview
sr_RS: Приказ

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
sr_RS: Приказ &#8220;%s&#8221;

en: Filter
sr_RS: Филтер

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of trashed posts in localized format.
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[0]: Отпад <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[1]: Отпад <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[2]: Отпад <span class="count">(%s)</span>

en: New Yoast Meta Description
sr_RS: Нови Yoast мета опис

en: Existing Yoast Meta Description
sr_RS: Постојећи Yoast мета опис

en: No Image Index
sr_RS: Без индекса слика

note: translators: %s expands to the advanced robots settings default as set in the site-wide settings.
en: Site-wide default: %s
sr_RS: Подразумеване вредности за цело веб место: %s

en: Could not zip settings-file.
sr_RS: Не могу да компресујем датотеку са подешавањима.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Error creating %1$s export:
sr_RS: Грешка при креирању %1$s за извоз:

en: Breadcrumb for 404 pages:
sr_RS: Breadcrumb за "404 страницу":

en: Prefix for search result pages:
sr_RS: Префикс за странице са резултатима претраге:

en: Prefix for archive pages:
sr_RS: Префикс за архивске странице:

en: Prefix for breadcrumbs:
sr_RS: Префикс за breadcrumbs:

en: Anchor text for the homepage:
sr_RS: Текст везе за почетну страницу:

en: Breadcrumbs separator:
sr_RS: Раставни знак за Breadcrumbs :

en: Remove blog page from breadcrumbs
sr_RS: Уклони блог страницу из breadcrumb-а

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
sr_RS: %s Breadcrumb-а

en: Use Image
sr_RS: Користи слику

en: Action
sr_RS: Акција

en: Meta description
sr_RS: Мета опис

en: SEO Title
sr_RS: SEO наслов

en: Settings successfully imported.
sr_RS: Подешавања успешно увезена.

en: No taxonomy metadata found
sr_RS: Нису пронађени мета подаци о таксономији

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
sr_RS: Напредна <code>meta</code> подешавања робота за ову страницу.

en: Meta robots advanced
sr_RS: Напредни мета роботи

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
sr_RS: Упозорење: иако овде можете да поставите подешавања за мета роботе, читаво веб место је подешено да се не индексира и подешавањима приватности на нивоу целог веб места, тако да ово подешавање неће имати ефекта.

en: Settings could not be imported:
sr_RS: Подешавања се не могу увести:

en: Could not write settings to file.
sr_RS: Није могуће уписати подешавања у датотеку.

en: Note that not all variables can be used in every template.
sr_RS: Упамтите да не могу све променљиве да се употребљавају у свим шаблонима.

en: (no parent)
sr_RS: (не постоји parent-child конекција)

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
sr_RS: Употребили сте HTML као вредност променљиве, што није дозвољено

en: Post doesn't exist.
sr_RS: Чланак не постоји.

en: Extensions
sr_RS: Надоградње

note: translators: %1$s resolves to the opening tag of the link to the reading settings, %1$s resolves to the closing tag for the link
en: You must %1$sgo to your Reading Settings%2$s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
sr_RS: Морате %1$sићи на ваша подешавања преусмерења%2$s и да искључите видљивост за претраживаче.

en: Just another WordPress site
sr_RS: Још једно WordPress веб место

en: Social
sr_RS: Друштвене

en: Why Google won't display the right page title
sr_RS: Због чега Google неће да прикаже прави наслов странице

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO.
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
sr_RS: Подешавања за наслове и мета податке за %1$s су сачињена од променљивих које су замењене одређеним вредностима са странице када се иста прикаже. Језичци  са леве стране објашњавају доступне променљиве.

en: Posts
sr_RS: Чланци

en: Settings
sr_RS: Подешавања

en: Premium Support
sr_RS: Премијум подршка

en: Facebook profile URL
sr_RS: URL Facebook профила

en: You are not allowed to access this page.
sr_RS: Није вам дозвољен приступ овој страници.

[ctx: posts]
note: translators: %s expands to the number of posts in localized format.
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[0]: Сви  <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[1]: Сви  <span class="count">(%s)</span>
sr_RS[2]: Сви  <span class="count">(%s)</span>

en: Edit
sr_RS: Уреди

en: Page URL/Slug
sr_RS: URL/Slug странице

en: This export includes taxonomy metadata
sr_RS: Овај извоз укључује мета податке о таксономији

note: translators: %s expands to an error message.
en: Unzipping failed with error "%s".
sr_RS: Распакивање није успело, грешка "%s".

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
sr_RS: Распакивање није успело - датотека settings.ini није пронађена.

en: Upload failed.
sr_RS: Отпремање није успело.

en: Snippet preview
sr_RS: Преглед исечка

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
sr_RS: Наслов који ће се користити за ову страну на breadcrumb путањи

en: No focus keyword set.
sr_RS: Нема постављених кључних речи у фокусу.

en: MultiSite Settings
sr_RS: Подешавања вишенаменског сајта

en: WP Page Title
sr_RS: WP наслов странице

en: Focus keyword
sr_RS: Фокусна кључна реч

en: Post is set to noindex.
sr_RS: Чланак је подешен на "noindex".

en: 301 Redirect
sr_RS: 301 преусмеравање

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Yoast.com
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by %2$s
sr_RS: Ово је датотека за извоз подешавања за %1$s додатак од %2$s.

en: XML sitemaps
sr_RS: XML мапа веб места

note: translators: %s expands to post type.
en: Post has an invalid Content Type: %s.
sr_RS: Чланак има неважећи тип садржаја:%s.
